Русите брутално го напаѓаат Бахмут (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Руските сили од летово немилосрдно се борат за Бахмут, обидувајќи се да го освојат, но не успеваат и покрај помошта на паравоената група Вагнер, додека битката всушност се води за градот кој во голема мера е уништен.

Loading...

Борбата се интензивираше во последниве недели, земајќи симболично значење за руските власти кои сакаат да го освојат градот по серијата понижувачки порази, повлекувајќи се од Харковската област (на североисток) во септември и Херсон (на југ) во ноември.

Неодамна, силите на Москва постигнаа одреден напредок во насока на Бахмут, објавувајќи дека ги зазеле предградијата.

Но, се чини дека тие не можат да го освојат градот, во кој живее речиси половина од неговото предвоено население од 70.000, соопштија украинските власти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Претседателот на Бразил подготвен да ги седне Зеленски и Путин на преговарачка маса

Со доаѓањето на зимата, многу аналитичари проценуваат дека сегашната линија на фронтот ќе се стабилизира, по неколкунеделниот напредок на Украина на североисток и југ.

 

 

Loading...

На Русите им помагаат платениците на Вагнер, меѓу кои и затвореници

Во битката за Бахмут, на руската армија ѝ помагаат платеници од групата Вагнер, меѓу кои има затвореници на кои им беше ветена намалена казна доколку се борат во Украина и мобилизирана цивилна резервна единица во септември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку пет лица загинаа во рускo бомбардирање во источна Украина

Стратегијата се повторува: артилерија го бомбардира градот, уништувајќи ја инфраструктурата со надеж дека цивилите и украинските војници ќе се повлечат.

Некои набљудувачи сметаат дека битката за Бахмут првенствено сведочи за желбата на Москва конечно да извојува воена победа по неколкумесечни порази против украинската армија опремена со западно оружје.

Пригожин: Мора да ја уништиме украинската војска во таа кланица

„Руската команда сака да го контролира целиот регион Доњецк, а Бахмут е главната порта кон Славјанск и Краматорск“, изјави за AFP Мајкл Кофман, директор за руска политика во американскиот истражувачки институт ЦНА, два важни града во Донбас.

Водачот на групата на Вагнер, озлогласениот трговец со оружје Евгениј Пригожин, сака уште повеќе: „Мораме да ја уништиме украинската војска во кланицата Бахмут“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски гувернер: Ни пристигнуваат нови сили во регионот што граничи со Украина

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.