Основачот на Вагнер и сојузник на Путин го пофали Зеленски

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин и основач на приватната паравоена група „Вагнер“, го пофали украинскиот претседател Володимир Зеленски како силен и самоуверен лидер кој не треба да се потцени.

Loading...

Неговите коментари го привлекоа вниманието на сè попопуларниот јавен профил што ја покажа неговата зголемена доверба да зборува послободно за чувствителните прашања поврзани со војната во Украина и покрај стандардната линија на Москва, пренесе Танјуг.

„Иако тој е претседател на земја која во моментов е непријателска кон Русија, Зеленски е силен, самоуверен, прагматичен и фин тип“, рече Пригожин во изјавата што ја сподели прес-службата на неговата компанија Конкорд на социјалната мрежа Вконтакте.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Следните шест месеци се „критични“ за Украина, смета шефот на ЦИА

Тој во друга изјава рече дека не треба да се потценува, откако беше прашан зошто го фали човек кој е критикуван, омаловажуван и нападнат од Москва откако дојде на власт во 2019 година.

Руската политичка аналитичарка Татјана Становаја рече дека е интересно што Пригожин искажува став кој е далеку од оној на Путин, кој другите во владејачката елита не би се осмелиле да го искажат.

„Пригожин се осмели и мисли дека има право и дека тоа нема да го налути Путин“, рече таа.

Ројтерс објави дека Пригожин за прв пат минатиот месец јавно потврдил дека е основач на „Вагнер“, приватна воена група што ја испратил да се бори во Сирија, Африка и Украина, додека САД и Европската унија го санкционирале за неговата улога во сето ова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Радев: За Бугарија и Унгарија крајот на војната во Украина е можен со дијалог, а не со повеќе оружје

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...