Лидерот на Вагнер испрати крвав чекан до Европскиот парламент (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин, поврзан со Кремљ, вчера, според негово признание, испратил крвав чекан на адресата на Европскиот парламент како, според извештајот на themoscowtimes.com, „мрачен потсетник на грозоморно убиство на борец“.

Loading...

Заканувачкиот гест на Евгениј Пригожин дојде во време кога Европскиот парламент се подготвуваше да ја осуди Вагнеровата група во резолуција во која Русија беше означена како „државен спонзор на тероризмот“.

Фирмата на Пригожин „Конкорд“ објави дека тој разговарал за очекуваното гласање во Европскиот парламент со командантите на Вагнер и дека одлучил да одговори со, како што рече, „случај на информации“.

Видеото се појави подоцна во средата на кое се гледа соработник на Пригожин како мавта со кутија за виолина во која има чекан со зборовите „PMC Wagner“ во дамки од крв на рачката.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија воведе санкции за руски полковник

Оружјето укажува на друго видео кое се појави овој месец во кое дезертер од Вагнер, како што опиша тој, бил претепан до смрт со чекан откако бил заробен.

Пригожин првично го пофали убиството на борецот, но подоцна негираше вмешаност, и ги обвини американските тајни служби без да обезбеди докази.

Случајот со информации што треба да биде испратен до Европскиот парламент е предаден на претставникот на „Сајбер фронт З“, се вели во соопштението на „Конкорд“ на социјалните мрежи.

„Сајбер Фронт З“ се појави на апликацијата за пораки Телеграм во раните денови на руската инвазија на Украина со предлог да се регрутираат ИТ експерти и дизајнери, како и „коментатори на социјалните медиуми“ и „спамери“.

Loading...

Тој во моментов има повеќе од 100.000 претплатници на неговиот провоен канал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Размената не е пресвртница во односите меѓу Русија и САД

Организацијата за правата на затворениците Gulagu.net го идентификуваше лицето снимено како го предава чеканот како адвокатот на Вагнер од Санкт Петербург, Игор Јелисејев.

Европскиот парламент денеска ќе гласа за резолуција со која се осудуваат „грозоморните злосторства“ извршени од членовите на групата Вагнер и се повикува Русија да ги повлече своите членови од источна Украина и од анектираниот Крим.

Во средата, набргу по усвојувањето на резолуцијата со која Русија се прогласува за „државен спонзор на тероризмот“, следеше хакерски напад на веб-страницата на Европскиот парламент.

Одговорноста за хакерскиот напад ја презедоа проруските хакери. Рускиот комесар за човекови права рече дека истражните органи ја потврдуваат автентичноста на видеото на кое се гледа дека дезертерот на Вагнер – кој бил осуден пред да биде регрутиран – е убиен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

Пригожин беше снимен како лично регрутира затвореници низ Русија за да им се придружи на редовите на Вагнер за да се бори во Украина ова лето.

Тој во септември призна дека го основал Вагнер во 2014 година, откако со години негирал каква било поврзаност со платеничката организација чии борци биле видени во конфликтните зони ширум светот.

 

Loading...

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.