Што велат Кадиров, шефот на Вагнер и пропагандистите на Путин за бегството од Херсон?

Сподели со своите пријатели

Водечките руски воени пропагандисти застанаа зад одлуката за руското повлекување од Херсон, што е најголемиот пораз на руската армија во речиси девет месеци војна.

Loading...

Повлекувањето беше наредено од генералот Сергеј Суровикин, назначен минатиот месец за командант на руската офанзива.

Со вчерашната одлука за повлекување, Москва се откажува од стратешки важниот град кој се наоѓа северно од анектираниот Крим, единствениот главен град на провинцијата што го освои од почетокот на инвазијата на 24 февруари.

Додека украинската војска се движеше кон тоа да може да ги забие руските сили на западниот брег на реката Днепар, каде што не може лесно да се снабдуваат, Суровикин му предложи на министерот за одбрана Сергеј Шојгу Русија да преземе нови одбранбени линии на спротивниот брег на реката за спаси животи.војници.

Со мрачно лице, рускиот министер се согласи со предлогот.

Кадиров: Суровикин направи тежок, но правилен избор

Таа одлука, која еден руски воен блогер ја нарече „црна страница во историјата на руската армија“, набрзо ја доби поддршката од најистакнатите поборници за ескалација на војната, кои ја нарекоа мудра и неопходна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ ја поздравува иницијативата на Ватикан за преговори со Украина

„Откако ги измери сите добрите и лошите страни, генералот Суровикин направи тежок, но правилен избор помеѓу бесмислените жртви заради гласни изјави и спасувањето на бесценетите животи на војниците“, напиша Рамзан Кадиров, чеченскиот лидер кој често повикува на поагресивна пристап кон војната.која вклучувала употреба на нуклеарно оружје.

Шефот на Вагнер: Одлуката не беше лесна, но…

Евгениј Пригожин, основачот на платеничката група Вагнер што се бори во Украина, изјави дека „одлуката на Суровикин не била лесна, но дека тој се однесувал како човек кој не се плаши од одговорност“, пренесува руската агенција РИА.

Loading...

Маргарита Симонјан, главен уредник на државниот медиум РТ, отиде уште подалеку, споредувајќи го повлекувањето со одлуката на генералот Михаил Кутузов да му ја отстапи Москва на Наполеон во 1812 година со цел да ја зачува армијата и конечно да ја одбрани Русија.

Пропагандистите на Путин ги затвораат редовите

Во последните недели, Симонјан остро ја критикуваше хаотичната воена мобилизација, а Кадиров и Пригожин, пред назначувањето на Суровикин, го критикуваа водењето на војната и исмеваа некои од генералите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

Нивниот хор од коментари за поддршка вчера сугерираше на заеднички напори за затворање на редовите зад највисокото воено раководство во опасно време од војната.

Но, нивните коментари едвај го покриваа горчливиот вкус на повлекувањето.

„Се молевме тоа да не се случи“

„Сигурно знам дека никому не му беше лесна оваа одлука. Ниту за оние што ја донесоа, ниту за нас што разбравме дека ќе биде вака, но сепак се молевме да не се случи“, изјави Симонјан за своите медиуми.

Русија се откажува од симболично важниот град основан во 18 век од кралицата Катерина Велика, а тоа го прави неколку недели откако ја прогласи својата анексија и објави дека ќе биде дел од Русија „засекогаш“.

Во зависност од нивото на безбедност и ефективноста на повлекувањето на луѓето и опремата, Русија со тој потег би можела да се стави во посилна позиција на другите линии на фронтот на југот и на истокот на Украина, изјави воениот аналитичар Роб Ли.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Ако Русија победи во оваа војна, ќе продолжи кон следната цел

Но, Ли рече дека отстапувањето на Херсон на Украина ќе го стави Крим во дометот на украинските наведувани ракетни системи и ракетите ХИМАРС испорачани од САД.

Loading...

Огромен удар за Путин

Загубата на градот е голем удар за претседателот Владимир Путин, врховен командант на Русија, кој досега беше поштеден од критики на јавноста бидејќи воените јастреби како Пригожин и Кадиров го насочија својот гнев кон неговите генерали.

Путин се држеше настрана од непопуларните воени одлуки.

Додека Шојгу и Суровикин го објавија своето пензионирање во средата, Путин беше со вработените во водечкиот научен институт на 75-годишнината од постоењето.

Но, и покрај појавата на единство во средата, коментарите на Пригожин навестуваа можна пресметка што следува, пишува Ројтерс.

Неопходно е „да се извлечат заклучоци и да се работи на грешките“, рече шефот на Вагнер и додаде:

„А потоа разберете кој е во право, кој треба да биде обвинет и која е суштината на проблемот“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.