Елизабета Втора

Сподели со своите пријатели

Британската влада потрошила 161,7 милиони фунти (204 милиони долари) за државниот погреб на кралицата Елизабета Втора, објави Министерството за финансии. Loading… Откако кралицата Елизабета почина на 8 септември на 96-годишна возраст, земјата прогласи десетдневна жалост, која заврши со погребот на 19 септември. Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот, кој бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора е многу почитуван и сакан монарх во својата земја, но и во целиот свет. Loading… Нејзиниот живот е полн со интересни детали, а многу од нив ќе ве изненадат. Што не јадела Елизабета Втора? Британската кралица Елизабета Втора се хранила исклучително здраво, па не е ниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наследникот на британската круна, Чарлс, принцот од Велс е најстариот син на најдолготрајниот суверен во историјата на Обединетото Кралство, Елизабета Втора и нејзиниот сопруг принцот Филип, војвода од Единбург. Loading… Британската кралица Елизабета Втора почина на 97-годишна возраст во својата летна резиденција во Балморал. Според планот за смрт наречен „ОперацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новинарката на Би-Би-Си, Јалда Хаким на Твитер ја објави веста дека кралицата Елизабета Втора починала, откако Бакингемската палата утрово изрази загриженост за нејзиното здравје. Loading… Во меѓувреме таа го избриша твитот. Во истиот пишуваше: „Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, објави Бакингемската палата“.   Yalda Hakim tweeted and deletedПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден зборуваше по веста за влошена здравствена состојба на кралицата Елизабета Втора. Loading… Белата куќа ги објави зборовите на претседателот Бајден, кој рече дека неговите мисли се со кралицата и нејзиното семејство, пренесува Би-Би-Си. Инаку, британскиот национален јавен сервис БиБиСи престана да ја емитуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војвотката од Сасекс Меган Маркл не патува во Балморал со војводата од Сасекс, а Хари ќе патува сам, изјавија извори за британските медиуми. Loading… Голем број членови на кралското семејство побрзаа во шкотскиот замок откако се појавија вести дека лекарите се „загрижени за здравјето на нејзиното височество“. Војвотката од Кембриџ,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон не отпатувала во Абердиншир со нејзиниот сопруг, принцот Вилијам. Loading… Откриено е зошто Кејт одлучила да остане со децата во Виндзор и да не оди кај кралицата. Имено, принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис тргнале на училиште. Денеска беше нивниот прв официјален ден назадПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наследувањето на британскиот трон се одредува според потеклото, полот, легитимноста и религијата. Loading… Според обичајното право, круната ја наследуваат децата на суверенот или најблиската колатерална линија на суверенот без деца. Повелбата за правата од 1689 година и Законот за населување од 1701 година го ограничиле наследувањето на тронот на легитимнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема планови Лиз Трас да ја посети Шкотска денеска или утре, соопшти Даунинг стрит. Loading… Официјалниот портпарол на премиерката рече дека не може да обезбеди никакви ажурирања за здравјето на кралицата или каков било контакт што Трас ја имала со палатата. „Премиерот попладнево работи од Даунинг стрит на серија состаноци“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бакингемската палата денеска соопшти дека кралицата Елизабета Втора е под постојан лекарски надзор и лекарите се загрижени за нејзиното здравје. Loading… Не долго после тоа, се дозна дека сите членови на кралското семејство биле поканети во замокот Балморал во Шкотска, традиционалната летна резиденција на кралицата. Бидејќи ваквата најава е многуПрочитај повеќе