Чудни детали за кралицата: Немала пасош, но имала говор за Трета светска војна

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора е многу почитуван и сакан монарх во својата земја, но и во целиот свет.

Loading...

Нејзиниот живот е полн со интересни детали, а многу од нив ќе ве изненадат.

Што не јадела Елизабета Втора?

Британската кралица Елизабета Втора се хранила исклучително здраво, па не е ни чудо што доживеа да го прослави својот 96-ти роденден.

Дерен Мекгрејди, нејзиниот личен готвач, постојано го нагласува ова во различни интервјуа во врска со навиките во исхраната на Елизабета.

Кога вечера сама, кралицата Елизабета Втора нема да си дозволи скроб, што значи дека тестенините се надвор од нејзиното мени.

Од истата причина, кралицата избегнува да јаде компири, а што се однесува до месото, таа сака добро подготвено.

Исто така, кралицата Елизабета Втора никогаш не јадела премногу лук или кромид, за да нема лош здив.

Она што е интересно е што сакала и корите од лебот да ѝ ги сечат од сендвичите.

Loading...

Немала возачка дозвола, патуваше без пасош

Она што е особено интересно кај неа е тоа што до пред неколку месеци сѐ уште возела автомобил иако е во доцните години. Така и нејзиниот сопруг, покојниот принц Филип.

Сепак, кралицата се издвојува од другите возачи во својата земја бидејќи не ѝ е потребна возачка дозвола.

Во Велика Британија дозволите се издаваат на име на кралицата, така што не се очекува кралицата некогаш никому да ја покаже својата лиценца.

Таа во една прилика му дала на тогашниот саудиски принц Абдула да се повози со нејзиниот автомобил. Беше доста изненаден.

Исто така, кралицата посетила најмногу земји од сите светски лидери, но нема пасош.

Со оглед на тоа што сите пасоши во Велика Британија се издаваат на нејзино име, таа е единствената личност во земјата на која не ѝ е потребен пасош за патување.

Ги поседуваше сите делфини во земјата, има своја раса на кучиња

Познато е дека кралицата Елизабета има корги и дека ги имала овие кучиња во текот на своето владеење. Но, освен корги, таа поседуваше и две доргии – раса на куче што се добива со вкрстување на корги и јазовичар.

Оваа раса на кучиња е добиена кога се пареле дакелот на принцезата Маргарет и коргите на кралицата Елизабета Втора.

Loading...

Своите први корги ги добила во 1944 година, па 30 години поседува кучиња од оваа раса.

Сите морски суштества во англиските води се сметаат за „кралски риби“ и се во сопственост на кралицата Елизабета Втора. Меѓу нив и делфини, есетра и китови.

Имаше подготвен говор доколку започне Трета светска војна

Во 2013 година, Националниот архив на Велика Британија објави подготвен говор на кралицата Елизабета Втора во случај да започне Третата светска војна.

Кралицата Елизабета Втора има голем број подготвени говори за големи настани, вклучувајќи го, но не ограничувајќи се на, овој.

Верзијата на споменатиот говор е напишана во 1983 година за време на војната во Хлатни.

Во првиот дел од говорот Елизабета се осврнува на периодот кога Велика Британија влезе во Втората светска војна против Германија.

„Не ја заборавив тагата што ја почувствував кога го слушав татко ми како вели дека Втората светска војна започнала на тој кобен ден во 1939 година. Немав поим дека еден ден ќе морам да го кажам истото“, рече таа на почеток на говорот.

Потоа зборува за тоа како непријателите не користат традиционално оружје, туку смртоносна технологија и на крајот изразува зборови на поддршка и солидарност.

Loading...

„Шапка како замена за круна“

Каде и да се појави Елизабета Втора, таа носи светли бои и соодветна капа како незаменлив додаток.

За време на нејзиното долго владеење, кралицата Елизабета носеше шешири на речиси сите нејзини јавни настапи, а се верува дека до денес носела над 5.000 различни шешири.

Кралскиот биограф Роберт Лејси верува дека нејзините капи на некој начин се замена за круната.

Се верува дека таа носи светли и живи бои за да се издвои од толпата и да биде забележана, што во 2017 година го потврди и нејзината снаа, грофицата Софија од Весекс во документарен филм.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.