Новинарка на Би-Би-Си објави дека кралицата починала, а потоа се демантираше

Сподели со своите пријатели

Новинарката на Би-Би-Си, Јалда Хаким на Твитер ја објави веста дека кралицата Елизабета Втора починала, откако Бакингемската палата утрово изрази загриженост за нејзиното здравје.

Loading...

Во меѓувреме таа го избриша твитот.

Во истиот пишуваше: „Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, објави Бакингемската палата“.

 

 

 

Тоа не е вистина, па таа го избриша твитот.

Сепак, нејзината лажна објава се совпадна со извештајот на Би-Би-Си кој објави дека новите вести за Елизабета ќе пристигнат во 15 часот по локално време.

Loading...

Кога Хаким се огласи на Твитер, таа предизвика бранови на паника во Велика Британија.

Новинарката на Би-Би-Си подоцна повторно се извини на Твитер за нејзината објава.

– Твитнав дека е објавена смртта на кралицата. Ова беше неточно, немаше пост, па го избришав твитот. Жал ми е – напиша таа.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.