Како изгледа линијата на наследување на британскиот престол – принцот Чарлс прв во редот

Сподели со своите пријатели

Наследувањето на британскиот трон се одредува според потеклото, полот, легитимноста и религијата.

Loading...

Според обичајното право, круната ја наследуваат децата на суверенот или најблиската колатерална линија на суверенот без деца.

Повелбата за правата од 1689 година и Законот за населување од 1701 година го ограничиле наследувањето на тронот на легитимните протестантски потомци на Софија од Хановер, кои биле во „општество со Англиската црква“.

Сопружниците на римокатолиците се дисквалификувани од 1689 година до промена на законот во 2015 година.

Протестантските потомци на исклучените затоа што се римокатолици се подобни.

Првиот наследник на кралицата Елизабета Втора е нејзиниот најстар син Чарлс, принцот од Велс.

Следен во редот по него е принцот Вилијам, војводата од Кембриџ, најстариот син на принцот од Велс.

Трет по ред е принцот Џорџ, најстарото дете на војводата од Кембриџ, а потоа неговата сестра, принцезата Шарлот и помладиот брат, принцот Луис.

Loading...

 

 

Шести во низата е принцот Хари, војводата од Сасекс, помладиот син на принцот од Велс.

Според Договорот од Перт, кој стапи на сила во 2015 година, само првите шест во редот на наследување бараат согласност од суверенот пред да се венчаат, без таква согласност тие и нивните деца ќе бидат дисквалификувани од наследство.

Седми и осми во редот на наследување се синот на принцот Хари и Меган Маркл, војвотката од Сасекс, Арчи и нивната ќерка Лилибет.

Деветти по ред е војводата од Јорк, принцот Ендру, вториот син на кралицата Елизабета Втора и принцот Филип. Десеттата е неговата постара ќерка Беатрис.

Најмладиот син на Елизабета и Филип, принцот Едвард, грофот од Весекс, е 14-ти во линијата на наследување.

Loading...

Единствената ќерка на Елизабета и Филип, принцезата Ана, е 17-та во редот за британскиот престол.

Најстариот внук на кралицата Елизабета и ќерка на принцезата Ана, Зара Тиндал, е 21-ва во редот на наследување.

Зара е многу успешна во коњичкиот спорт, сребрен медал на Олимписките игри во Лондон.