Рецепти (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Ако сакате месо, овој ручек може да биде додаток на печено или пржено месо Loading… Потребно е: Половина килограм компири 1 кромид, исечен на прстени 2 чешниња лук, ситно сецкани. Сирење 1 тиквички 1 павлака Loading… 250 мл млеко малку брашно сол, бибер и мајчина душица. Подготовка Подмачкајте ја таватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите го знаете стариот рецепт за „Ванилици“, но дали сте се обиделе да ги направите со кисела павлака? Некои тврдат дека вкусот е уште подобар! Loading… Ванилици со кисела павлака е одличен десерт, направете ги и уживајте во познатото колаче со нов вкус! Потребно: 1/2 кг брашно 200 гр путерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Досега сте правеле бело месо на различни начини, а сега пробајте го по овој рецепт и ќе уживате во вкусот. Loading… Нема никој што не сака бело месо, исто така е здраво, но и диетално. Сега направете го пилешкото на сосема поинаков начин, сигурно ќе ви се допадне. Изгледа какоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

За оваа чоколадна бисквитна торта, нема да мора да ја вклучите рерната или да валкате многу садови. Подготвена е за десет минути, а вкусот ќе ве воодушеви. Loading…     Состојки: пакување бисквити од 400 г 480 мл слатка павлака 450 грама чоколадо за готвење Loading…     Подготовка: СкршетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можеме да гарантираме едно – ќе уживате во секој залак Loading… Кора: 8 белки од јајца 8 лажици шеќер 8 лажици печени и мелени лешници 2 лажици брашно 5 гр прашок за пециво Крем: 8 жолчки 8 лажици шеќер 2 кеси или 80 гр пудинг од ванила 800 мл млекоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Решение за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус. Loading… Еве за што е добро суво грозје: Одличен извор на енергија поради високата содржина на јаглени хидрати. Природен диуретик полн со растителни влакна што помага дигестијата да работи подобро. Стимулира подобра циркулација на крвта.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ако страдате од хронична кашлица и бронхитис, тогаш пробајте ја оваа мешавина. Loading… Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се ослободите од болно и воспалено грло, кашлица, па дури и проблеми со стомакот.     Состојки: 400 мл врела вода 2 средни банани со црни дамки Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема многу потешкотии со овој десерт и резултатот е фантастичен. Колачот се подготвуваат слично како чизкејк – основата е направена од бисквити и путер. Може да ставите бобинки наместо малини Loading… Состојки: 100 гр бисквити (некои како за чизкејк) 30 гр стопен путер 1/4 чаша слатка павлака 45 гр темноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Овој освежувачки летен десерт може да ги израдува љубителите на чизкејк. Торта со малини е сочна и вкусна и многу лесна за подготовка. Loading… СОСТОЈКИ ЗА ТОРКА – 3 јогурти – 120 гр шеќер во прав – 1 ванилин шеќер – 6 листови желатин – 2 шлага – малини (помеѓуПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тиквичките се омилен летен зеленчук, бидејќи можат да се складираат на многу начини. Тие се вкусни дури и ако се полнети со месо и ориз, и ако се полнети со друг зеленчук, во форма на мусака или уштипци, скара… Loading… Во жешките летни денови, ништо нема поубаво од лесен оброк,Прочитај повеќе