Лажна торта од Манчмелоу! Вкусно и кремасто! (РЕЦЕПТ) (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Лажна торта за сите љубители на ова оригинално уживање! Вкусна и кремаста, се состои од мека чоколадна кора, кремасто бело полнење и чоколадна глазура.

Loading...

Вкусот многу потсетува на манчмелоу, па оттука и името. Децата особено ќе го обожаваат десертот подготвен на овој начин, а исто така можете да го послужите во специјални прилики, како на пример детски роденден.

Тортата што сами ја правите е секогаш подобар избор отколку да ја купите, особено кога станува збор за вашата омилена чоколада. Ако сакате вашиот десерт да има вкус на вистински старомодни десерти, тогаш направете го со колачи, а сега има и чоколадна верзија од него.

 

 

Потребно:

За кората:

Loading...

3 јајца

125 гр шеќер

125 гр брашно

30 гр стопен путер

50 мл млеко

50 гр какао во прав

8 гр прашок за пециво

прелив од карамела

Loading...

За фил:

5 белки од јајца

300 гр шеќер

10 гр желатин

100 мл вода

За глазура:

150 гр чоколадо

120 гр путер

Loading...