Чудотворен напиток кој прави чуда: Направете вода од суво грозје

Сподели со своите пријатели

Решение за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус.

Loading...

Еве за што е добро суво грозје:

Одличен извор на енергија поради високата содржина на јаглени хидрати.

Природен диуретик полн со растителни влакна што помага дигестијата да работи подобро.

Стимулира подобра циркулација на крвта.

Содржи антиоксиданси кои се борат со слободните радикали.

Тоа помага да се спречи рак на дебелото црево.

Освен што конзумираме овошје, најдовме уште еден одличен начин за конзумирање суво грозје. Имено, суво грозје вода може да биде исклучително добар природен пијалок со повеќекратни позитивни својства.

Loading...

Се што треба да направите е да натопите неколку суви грозја во вода 24 часа, да го процедите и да ја испиете оваа вкусна течност во текот на денот. Ова е идеален начин за конзумирање за оние кои навистина не сакаат суво грозје, бидејќи вкусот е сосема поинаков.

 

 

Ова се својствата на водата од суво грозје:

Богатство на витамини и минерали

Тоа помага да се потиснат нечистотиите и отпадот од телото

Помага во детоксикација на црниот дроб

Loading...

Овозможува добро варење на храната.

Поради своите биофлавоноидни својства, сувото грозје ги ослободува своите корисни хранливи материи кои се пренесуваат во вода и стануваат моќен антиоксиданс.

Рецепт:

Прво, измијте чаша суво грозје. Загрејте 750 ml вода, но отстранете ја пред да зоврие. Додадете суво грозје и оставете да отстои 15 минути.

Процедете и измијте со чиста вода на собна температура. Во тенџере ставете 1 литар филтрирана вода и варете, а потоа истурете вода во сад со грозје. Оставете да отстои 24 часа во фрижидер и испијте го следниот ден.

 

Leave a Reply