Бела кралска торта: Мека кора од лешник и крем и ванила – најубавата комбинација на светот! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Можеме да гарантираме едно – ќе уживате во секој залак

Loading...

Кора:

8 белки од јајца 8 лажици шеќер 8 лажици печени и мелени лешници 2 лажици брашно 5 гр прашок за пециво

Крем:

8 жолчки 8 лажици шеќер 2 кеси или 80 гр пудинг од ванила 800 мл млеко 100 гр бело чоколадо 100 гр путер 200 мл слатка павлака 150 гр плазма бисквити

Повеќе: 100 гр бело чоколадо + 1 лажица масло

 

Loading...

 

Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги белките од јајцата со шеќер. Додадете лешници, брашно и прашок за пециво и измешајте се со шпатула. Протресете во голема тава за рерна и печете 15 минути. На разладената кора намачкајте бело чоколадо, кое сте го растопиле на пареа или во микробранова печка.

За филот измешајте ги жолчките, шеќерот и згуснувачот. Истурете малку ладно млеко од тие 800 мл, а остатокот доведете го до вриење. Измешајте ја масата со жолчки за да нема грутки, а потоа сварете ја во врело млеко. Мешајте додека не се згусне, ако има грутки, изматете со миксер.

Тргнете од оган, додајте путер и бело чоколадо и мешајте додека не се растопи и соедини со филот. Протресете во друг сад за побрзо да се излади и покријте со фолија. Изматете ја слатката павлака. Направете го изладеното полнење со миксер, додадете слатка павлака и изматете се заедно. Здробете ги плазма бисквитите и додадете го кремот, па измешајте се.

Исечете ја кората на два дела, па на првата нанесете половина од филот, покријте со втората кора и премачкајте со остатокот од филот. Врвна декорација по желба.

 

 

Loading...