Евтин и едноставен ручек: Брзo и кремастo! (РЕЦЕПТ) (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ако сакате месо, овој ручек може да биде додаток на печено или пржено месо

Loading...

Потребно е:

Половина килограм компири

1 кромид, исечен на прстени

2 чешниња лук, ситно сецкани.

Сирење

1 тиквички

1 павлака

Loading...

250 мл млеко

малку брашно

сол, бибер и мајчина душица.

Подготовка

Подмачкајте ја тавата со масло, потоа наредете ги исечените компири, тиквички и кромид. Посипете со мајчина душица. Во посебен сад, измешајте брашно, лук, млеко, кисела павлака, зачини. Истурете го зеленчукот и ставете го во рерна да се пече околу половина час на 200 степени Целзиусови. Ставете сирење и сервирајте.