Природен лек за кашлица: Згмечете банана и додадете ги овие две состојки

Сподели со своите пријатели

Ако страдате од хронична кашлица и бронхитис, тогаш пробајте ја оваа мешавина.

Loading...

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се ослободите од болно и воспалено грло, кашлица, па дури и проблеми со стомакот.

 

 

Состојки:

400 мл врела вода

2 средни банани со црни дамки

Loading...

2 лажички мед

Подготовка:

Најпрво излупете ги бананите и изгмечете ги со вилушка или лажица. Би било добро да го направите со дрвен прибор за јадење, бидејќи ќе се затемни поради металот.

Потоа ставете ги бананите во тенџере и додајте врела вода. Оставете да киснат околу половина час. Кога смесата ќе се излади, додадете мед. Важно е да го додадете последен, бидејќи ако го измешате со врела вода, ќе ги загуби своите лековити својства.

 

 

ПРИМЕНА:

Loading...

Пијте 100 мл од овој пијалок четири пати на ден. Количината на состојки од рецептот е доволна за еден ден, а наутро направете нова тура. Првите резултати ќе ги видите за пет дена.

Leave a Reply