Печење бело месо! Ќе го засени секое јадење на масата! (РЕЦЕПТ)

Сподели со своите пријатели

Досега сте правеле бело месо на различни начини, а сега пробајте го по овој рецепт и ќе уживате во вкусот.

Loading...

Нема никој што не сака бело месо, исто така е здраво, но и диетално. Сега направете го пилешкото на сосема поинаков начин, сигурно ќе ви се допадне. Изгледа како печење и многу лесно се прави. Можете да го послужите со салата или печени компири.

 

 

Потребно:

кромид

600 гр мелено пилешко

Loading...

250 гр сирење

2 јајца

3 лажици презла

2 лажици пармезан

Пиперки, сол, бибер

Подготовка:

Во меленото месо додадете сецкан млад кромид, јајца, сирење, презла, сол и пармезан и измешајте се добро. Потоа ставете го месото на хартија за печење и направете форма на леб. Премачкајте со маслиново масло убаво.

Измешајте бибер и црвен пипер и посипете го месото. Цврсто запечатете ја хартијата за печење и ставете ја во плех обложен со алуминиумска фолија. Печете во загреана рерна на 180 ° C околу 40 минути.

Loading...