Колачи со чоколадо и малини (РЕЦЕПТ)

Сподели со своите пријатели

Нема многу потешкотии со овој десерт и резултатот е фантастичен. Колачот се подготвуваат слично како чизкејк – основата е направена од бисквити и путер. Може да ставите бобинки наместо малини

Loading...

Состојки:

100 гр бисквити (некои како за чизкејк)

30 гр стопен путер

1/4 чаша слатка павлака

45 гр темно чоколадо

120 гр смрзнати малини (може да бидат и свежи)

малку шеќер во прав

Loading...

 

 

Подготовка:

Ставете ги бисквитите во блендер и додадете путер. Поделете ја смесата што ја добивате на два дела и ставете ги во мини калапи. Оставете во фрижидер околу половина час да се стегне.

Во меѓувреме, измешајте ја слатката павлака и додадете го стопеното чоколадо. Распоредете ја смесата на бисквитната основа, декорирајте со малини и посипете со шеќер во прав.

Leave a Reply