Јајца во облаци на крцкав тост: Рецепт за лесен појадок од рерната (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ако сте љубители на јајца, и сакате да пробате поинаков рецепт во кој доминира оваа храна, нека вашиот избор бидат таканаречените јајца во облаци. Тие се пенливи структури, се подготвуваат без капка маснотија, а посебен вкус даваат добро подготвените жолчки во комбинација со крцкав тост леб.

Loading...

Компоненти:

4 јајца

4 парчиња тост

малку сол

сецкан магдонос

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките, така што жолчките остануваат цели. Изматете ги белките со миксер во цврст снег, додадете сол и изматете уште малку.

Loading...

Ставете хартија за печење на плехот, потоа внимателно отстранете ги изматените белки со лажица и формирајте четири „облаци“. Направете вдлабнатини во средината на секој „облак“ со долниот дел од лажицата, а потоа спуштете по една жолчка од јајце во секоја од нив.

Ставете го садот за печење во рерната и печете ги јајцата на 180 степени околу пет минути, или, ако сте љубители на крцкавата верзија на белките, додека не видите дека крцкава кора се зафатила на краевите на „облаците“ „од белки од јајца.

Додека јајцата се печат, ставете го лебот во тостер и печете го.

Извадете го садот за печење од рерната, ставете го секое парче тост на посебна чинија, а потоа внимателно ставете ги „јајцата во облаците“ на тостот, украсете ги со сецкан магдонос и јадете додека се топли.

Пријатно!