Вести (Page 1,385)

Како што јавува Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на изминатото деноноќие, на територијата на Куманово биле регистрирани три интервенции на ТППЕ Куманово, откако биле пријавени пожари предизвикани од запалена сува трева и стрниште. Првата интервенција е регистрирана во нас. Вера Которка каде е регистриран пожар предизвикан одПрочитај повеќе

Денешниот ден ќе биде потопол од вчерашниот. Рано утрово е сончево низ земјава, а температурата во 5 часот според мерењата на УХМР имаше вредност околу 15°С низ котлините, јавува порталот Метео Про. Во текот на денот се очекува наоблачување во северозападниот регион. Попладне во овој крај облачност ќе резултира со локален дожд, проследенПрочитај повеќе

Општина Куманово во соработка со Јавното претпријатие ”Чистота и зеленило”, започна со акција на чистење на депонијата кај влезот во нас. Перо Чичо. Депонијата која е создадена од човечки фактор и несовесно однесување кон животната средина ќе биде санирана и исчистена до среда, најави денес градоначалникот, Зоран Дамјановски. Loading… –Прочитај повеќе

Loading...

Проектот за обновување на асфалтот и комплетно санирање на улиците низ градот продолжува со предвидената динамика, информираат од Секторот за урбанизам при Општина Куманово. Loading… Во текот на минатата недела, на територијата на градот се асфалтирани три улици, и тоа ул. Иван Цанкар и ул. Александар Здравковиќ во населбата ТодеПрочитај повеќе

 Како што информира МВР во дневниот билтен, во текот на вчерашниот ден,  во СВР-Куманово Д.А. (60) пријавила дека на 19.08.2015 година од домот во непознат правец се оддалечиле нејзината снаа Е.А.(31) и нејзиниот семумгодишен внук. Се превземаат мерки за пронаоѓање на лицата. Loading…  

Откако во саботата навечер на Табановце се најдоа рекордни 4000 бегалци транспортирани во една ноќ од граничниот појас кај Гевгелија, во текот на вчерашниот ден, бегалците беа пречекувани и испраќани на српската страна без проблем, известуваат граѓанските активисти. Во текот на вчерашниот ден, бегалците од Гевгелија пристигнуваа со воз, ноПрочитај повеќе

Loading...

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на изминатото деноноќие, ТППЕ Куманово бележи три интервенции, предизвикани од човечки фактор. Пожарникарите од ТППЕ Куманово гаснеа пожар на три локации, откако било пријавена опожарена сува трева, и тоа во населбата Иго Тричковиќ, нас. Карпош и село Орашац, кадеПрочитај повеќе

Сончево со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец.  правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 11 до 19, а дневната од 25 до 32 степена. УВ  индексот ќе има вредност 7.  ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Loading… Во наредните деновиПрочитај повеќе

Српската народна партија денеска ги повика српските власти да започнат под итно изградба на ѕид на границата со Македонија, бидејќи, како велат тие српската полиција ги идентификувала првите терористи од Исламската држава кои се меѓу бегалците од Блискиот исток и северот на Африка, а низ Македонија влегле во Србија. СНППрочитај повеќе

Loading...

Освен за возачите на автомобили, новиот Закон за безбедност во сообраќајот предвидува и низа правила за велосипедистите. „Возачот и лицата кои се превезуваат со велосипед со помошен мотор, мопед, мотоцикл, трицикл, лесен четрицикл и четирицикл задолжително носат заштитен шлем на главата за време на возењето на патот. Возачот и лицатаПрочитај повеќе