Вести (Page 1,384)

Општинската Организација на ГРОМ Куманово, денес на прес конференција ги изнесе своите ставови во врска со работењето на локалната самоуправа на градот, во истовреме пофалувајќи ја акцијата за асфалтирање на градските сообраќајници но и критикувајќи ги неколкуте недостатоци во целокупното одржување на градот. Зоран Петрушевски, инаку член на Извршниот одборПрочитај повеќе

Со два воза, од утринава на северната граница со Србија, пристигнаа близу 1300 бегалци, јавуваат граѓанските активисти на терен. Loading… Освен со возови, бегалците на железничкиот премин Табановце пристигнуваат и со организиран превоз од автобуси и приватни такси компании, при што во 15 часот, се очекува нова возна композиција и новаПрочитај повеќе

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, СВР Куманово поднесе кривична пријава против 44-годишен М.И. од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. Пријавениот на петти овој месе, на улицата „Патрис Лумумба“ под дејство на алкохол физичкиПрочитај повеќе

Loading...

Културно уметничко друштво ”Српски вез” од Куманово на покана од Град Врање и Градско Културно -уметничко друштво за време на викендот учествуваше на 9 -тиот Меѓунареден фолклорен фестивал под името„У сусрет данима Врања”. Loading…   Оваа манифестација се одржува традиционално и трае цела недела, соопштуваат од КУД ”Српски вез”. Првиот денПрочитај повеќе

Со формирање на заедничка зона каде службен персонал заеднички ќе ги извршува своите обврски се очекува да го намали времето потребно за премин на стока и патници преку железничиот граничен премин Табановце – Прешево. Целта е да дојде до скратување на времето потребно за патување преку Коридорот 10. Ова сеПрочитај повеќе

Во фоајето на Националната Установа ЦК ”Трајко Прокопиев” утре /среда/ со почеток во 20 часот ќе се одржи трибина на тема ”Завист – грев и(ли) општествен и човечки феномен”. На трибината како модератор се јавува Отец Игор Здравковски од Кумановско – осоговската епархија, а на темата ќе говорат Јасминка Наумовска,Прочитај повеќе

Loading...

Советот на Општина Куманово за 26 август ја закажа редовната 40 – та седница на која на дневен ред ќе се најдат точки на кои ќе се дискутира информацијата за водоснабдувањето во градот, како и тримесечниот извештај за финансиското работење на ЈП ”Водовод”, за период од 1 април заклучно со 30 јуниПрочитај повеќе

Преку писмено соопштение, Извршниот одбор на Алијанса за позитивна Македонија Куманово го поздравува проекот на градоначалникот и локалната самоуправа за обновување и комплетно санирање на улиците низ градот, и воедно охрабрува и апелира ваквиот тренд да продолжи и понатака. Како што е истаканто во писмото до јавноста, АПМ истотака очекуваПрочитај повеќе

Навивачката група ”Кумани” на социјалните мрежи повика на спектакл по повод првиот официјален тренинг на КК Куманово закажан за 31 август во 19 часот. Од друга страна, кошаркарскиот клуб ”Куманово 2009” за ова сезона најавува жестока борба и успех со учеството во ФИБА еврокуп. Loading… Првиот натпревар во рамките на ФИБАПрочитај повеќе

Loading...

Како што јавуваат унгарските медиуми, повеќе од 1000 мигранти и бегалци пристигнале во Унгарија во понеделникот навечер. Ова група е првата од седумтте илјади мигранти кои се најдоа блокирани на македонско – грчката граница во петокот, кога македонските власти прогласија кризна состојба на двата гранични премини. Фоторепортерот на АФП забележалПрочитај повеќе