Вести (Page 1,386)

Сподели со своите пријатели

Бензинската пумпа „Детоил“ во с. Доброшане утринава околу 3:40 часот била ограбена од страна на разбојник кој на вработениот му се заканил со пиштол и нож, а откако од касата успеал да извади 10.000 денари избегал од местото на настанот. Секторот за внатрешни работи работи на целосно расветлување на случајот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силниот дожд не претставуваше перпрека за средношколците од Куманово. Тие и покрај тоа што беа мокри и накиснати до дождот го оджраа протестниот марш.   Loading…   Маршот започна пред Гимназијата „Гоце Делчев“, а заврши на градскиот плоштад каде пред соучениците и граѓаните свое обраќање имаа членовите на пленумот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според најновата хидролошка состојба и податоците со кои располага Управата за хидрометеоролошки работи на одредени места поради високите водости и моменталните врнежи од дожд е можно да дојде до излевање. Како што ни јавуваат нашите набљудувачи од терен, моменталната состојба со водостоите на водотеците од државната хидролошка мрежа е воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври според Законот за државни празници е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод 103 години од Кумановската битка, српската заедница во Република Македонија и регионалната организација од Куманово ќе го одбележат овојот значеаен истористи датум на 25-ти октомври на споменикот на паднатите борци Зебрњак во општината Старо Нагоричане. Манифестацијата ќе започне во 11 часот, а за сите заинтересирани кои ќе сакаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според најавите од Управата за хидрометеоролошки работи во текот на денешниот ден времето ќе биде пблачно и свежо со врнежи од дожд, а повремено со умерен интензитет. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, а утринска температура ќе има вредност околу 8, додека масималната дневна до 9 степени целзиусови. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Седум членови на здружението „Порака“ наша и Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост од вчера добија можност да бидат работно ангажирани. Тие ќе го продаваат списанието „Лице в лице“, кое вчера беше промовирано во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Самото списание ги третира теми за општествена одговорност, кое излегуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во крајно неизвесна спортска атмосфера вчеравечер кошаркарите на КК Куманово на домашен терен го совладаа шампионот МЗТ Скопје, во рамките на второто коло од домашното првенство. При негатива од два поени некаде пред самиот финиш, Димитар Караџовски по низа од седум поени допринесе МЗТ да падне и покрај тоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Случајни минувачи на ул. Гоце Делчев, поточно на местото на некогашните цвеќарници јавуваат за запален автомобил што според очевидците осамнал во пламен пред 15 – тина минути. Како што дознаваме од терен, повикана е и Противпожарна служба. Loading… Немаме информации за тоа во чија сопственост е автомобилот марка Фиат ПунтоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски неодамна беше гост на локалната телевизија ТВ Плус, во рамки на емисијата ”СТАВ” каде градоначалникот говореше за теми кои го тангираат градот, но и личната репутација на Дамјановски откако од опозициската ВМРО -ДПМНЕ беше обвинет за непотизам и семејни вработувања во Општина Куманово. Во едноиполПрочитај повеќе