Некатегоризирано (Page 26)

Сподели со своите пријатели

Во организација на Алфа Ромео Клуб Македонија, утре /24 мај/, во Пелинце ќе се одржи собир под наслов ”Алфа Фест”. Loading… Клубот е формиран пред околу една година но официјално е регистриран како здружение во Јуни 2014 година. Првиот собир се одржува под наслов “Alfa Fest”,    повеќе ќе наликува на журкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Средното општинско училиште Гимназија Гоце Делчев, неодамна се оддржа училишен натпревар во стрелаштво. Прво место од женските екипи беа ученичките од IV година, второто место му припадна на ученичките од II година, додека третото место го освоија професорките од кумановската гимназија. Од машките екипи, прво место освоија учениците од  IVгод, второПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државното првенство за основни училишта во склоп на “Малите олимписки игри”  кое се одржа денес на атлетските терени на Арената Филип Втори во Скопје, настапија екипи од многу училишта од повеќе градови од Македонија. Loading… Во машка штафета, освојувачи на првите 3 места беа екипите од Куманово, Василево и Тетово.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На денот на полициската акција во Куманово, на македонскиот информативен интернет видовме се и сешто: од измислени преселби и барања „предавници“ да завршеле во затвор, па се до повици полицијата да појде кај некого и – да го убие, пишува Веле Митановски во објава на портлот Проверка на факти.  МакедонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред зградата на Амбасада на Македонија во Белград денеска во организација на српскиот собор “Заветници” e организирано палење на свеќи и оддавање на почит кон убиените полицајци во Куманово.  Loading… Во знак на солидарност со страшната трагедија која се случи во Куманово, се собравме пред Амабасадата на Македонија, за да запалимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што одлучи Општинскиот Кризен штаб за заштита и спасување, кумановските училишта и градинки нема да работат утре, со оглед дека се уште постојат безбедносни ризици по децата. Loading… На денешната итна седница, Општина Куманово со цел да помогне на своите граѓани, од денес ќе отвори прифатни цели во спортскитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Жарко Кузмановски (32) од Брвеница, Сашо Самоиловски (32) од Тетово и Ненад Серафимовски (28) од Зубовце, се тројцата загинати полицјаци, додека  Исамедин Османи, Бобан Ивановиќ и Горан Илиевски се останатите бранители кои починаа во борбите во Куманово, јавува Скопје Инфо. Loading… Според неофицијалните информации од терен, полицајците загинале од снајперски оган,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еве како изгледа Куманово, снимено пред половина час со аматерска камера. Loading… Во позадина на снимката се слушаат детонации иако се вели дека напаѓачите се предале на полицијата. Инаку, приштински Бота Сот објави дека Ослободителната национална армија ја презема одговорноста за нападите врз македонските полициски сили во сабота наутро воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советниците во попладневните часови итно се собраа во кружната сала на Општина Куманово и едногласно се заложија, нивниот град да остане единствен и сплотен во ситуација кога безбедносната слика на градот наликува на вистински кризен регион. Loading… Се донесоа низа заклучоци, како што е 24 – обезбедување на Филтер Станицата,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На вчерашниот закажан протест во 18 часот пред Владата на Република Македонија, повторно дојде до собирање на претежно млади луѓе кои протестираат во име на случајот со Мартин Нешковски. За разлика од завчера, полицијата вчера не дозволи собирање на толпата на Илинденска б.б, по што масата се упати пред Собранието на РМПрочитај повеќе