Некатегоризирано

Сподели со своите пријатели

Владан Кастратовиќ и Зоран Ѓурковиќ се двете интернационални засилувања во составот на машкиот Ракометен клуб Куманово. Loading… Дваесет и петгодишниот Кастратовиќ висок 185 сантиметри и со потекло од Андријевица, Црна Гора. Во Куманово доаѓа од екипата на Охрид. Претходно Кастратовиќ има настапувано за екипите на Комови, Иванград, Струга и Охрид.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство на Узбекистан во средата објави дека најмалку 18 деца починале откако конзумирале медицински сируп произведен од индискиот производител на лекови Marion Biotech Pvt Ltd. Loading… Министерството објави дека 18 од 21 дете кои користеле сируп Doc-1 Max за акутни респираторни заболувања починале потоа. Сирупот се рекламира какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска ќе ја прифати понудата на Германија за помош за распоредување на системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ на нејзина територија, доколку Германија го одбие предлогот на Варшава да ги испрати во Украина во западните региони, најави полскиот заменик министер за одбрана Војчех Скуркиевич. Loading… „Полските власти недвосмислено велат дека доколкуПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека е можно повторно пристапување на Русија кон договорот за жито по истрагата за нападот врз Севастопол и безбедносните гаранции на Украина, соопшти денеска прес-службата на Кремљ по телефонскиот разговор меѓу двајца лидери. Loading… „Неопходно е да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руска ракета соборена од украински противвоздушен систем падна во Молдавија, пренесува „Главком“ повикувајќи се на Министерството за внатрешни работи на Молдавија. Loading… Ракетата паднала утрото на 31 октомври во северниот дел на градот Навслач во Република Молдавија, кој се наоѓа на границата со Украина. Во моментов нема повредени, но неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот јавен тоалет се наоѓа на шестиот кат во трговскиот центар Деџи Плаза во областа Џуанву, Кина. Loading… Новиот јавен тоалет ги пречекува своите корисници во невообичаено дизајниран простор со многу растенија и простор за одмор. Дизајниран е од компанијата „H-Living“ од Шангај.     „Го смисливме проектот со надежПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Јапонец задолжен за зачувување на културното наследство случајно со својот автомобил го оштетил најстариот тоалет во земјата, кој се наоѓа во вековен будистички храм, соопшти денеска полицијата. Loading… Во храмот Тофукуџи во регионот Кјото во западна Јапонија, има тоалети за кои се верува дека датираат од 15 век. Тие тоалетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија ја премина црвената линија, која не требаше да ја помине, кога почна да ја снабдува Украина со смртоносно оружје од сопствено производство, изјави рускиот амбасадор во Германија Сергеј Нечаев во интервју за „Известија“. Loading… – Самиот факт што Берлин го снабдува украинскиот режим со смртоносно оружје од германско производствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во четврток со почеток во 20 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде отворена изложба на слики на авторот Мајкл Клоус. Loading… Се работи за најновата продукција на дела ( 25 слики ) од овој автор,  работени во рамките на повеќегодишниот проектПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Западните земји се обидуваат да ја обвинат Русија за глобалната криза со храна и премногу добро разбираат дека самите се виновни за таквиот развој на настаните, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Loading… „Западните земји се обидуваат да ја обвинат Русија за глобалната криза со храна, а добро знаат декаПрочитај повеќе