Стефан Младеновски (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Кога посетувате веб-локација што сте ја виделе на Фејсбук или Инстаграм, веројатно сте забележале дека не сте пренасочени на прелистувачот по ваш избор, туку на прелистувачот во апликацијата. Loading… Излегува дека тие веб-прелистувачи вбризгуваат javascript код во секоја веб-локација што ја посетувате, дозволувајќи и на Мета, која ги поседува ФејсбукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Возачот на Хонда Цивик со голема брзина на автопат се нашол на неколку сантиметри од задниот дел на Голф во инцидент кој можел да има трагични последици. Loading… Минатиот месец, Јутјуберот Морти Смит сними видео од потрошувачката на гориво на неговиот Civic додека бил на германски автопат. На видеото сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Човек ја пронашол вредната вреќа за ѓубре додека работел во градината и ја известил полицијата Loading… Во ноември 2021 година, германски пензионер во областа Мајн-Кинциг во Ханау пронашол накит и повеќе од 100.000 евра во својата жива ограда. Сега може да задржи се, пренесува списанието Феникс. Човек ја пронашол вреднатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот во Флорида со финансиска помош на НАСА го реализираа историскиот потфат, одгледувајќи за првпат растенија на почва со потекло од Месечината. Loading… Иако претходно експериментирале со одгледување растенија со примероци од почва кои ја имитираат Месечината, НАСА им обезбедила 12 грама вистинска почва од Месечината собрана заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот во Рочестер во една студија (која се занимавала со проучување на однесувањето) откриле дека има една работа што интелигентните жени особено често ја прават. И тоа не одговара на многу фино воспитување. Loading… Што е знак за натпросечна интелигенција кај жените?     Одвреме-навреме фрлате рафални зборовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одвреме-навреме на социјалните мрежи се шират мозочни закачки, тестови, проблеми со домашните задачи… кои ги забавуваат луѓето или ги тераат да се караат, но сепак ги тераат да ги „разбрануваат намотките“. Loading… Последна во низата загатки кои ги интересираат луѓето на социјалните мрежи е оваа – имате паркинг, на којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На илустрацијата е прикажано необично дрво. Целиот пејзаж е прилично необичен. Има зелена позадина со трева на неа со жолти дрвја видливи во далечината. Loading… Дрвото што го гледате е необично бидејќи има виолетово стебло. Сепак, некои луѓе можат да се преправаат дека го гледаат лицето. Погледнете ја внимателно сликата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако некогаш сте се двоумеле дали да уживате во сок од портокал наутро затоа што сте слушнале дека треба да ги избегнувате сите намирници што содржат шеќер, освен ако тој совет не ви е од лекар, веројатно треба да го игнорирате. Loading… Излегува дека пиењето 100 проценти сок од портокалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал авион во вторникот околу пладне слета на автопат во Калифорнија. При слетувањето удрил во камион полн со луѓе, а потоа се запалил. Loading… За среќа нема повредени. Државната патрола на Калифорнија соопшти дека авионот се урнал на источните ленти на автопатот 91 во округот Риверсајд, пренесува New York Post.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некогаш, Енди Ворхол пророчки рече дека во иднина секој ќе ги има своите 15 минути слава, а бидејќи таа реченица датира од крајот на шеесеттите години на минатиот век, многу е јасно дека големиот уметник знаел што зборуваше за. Loading… Сведоци сме дека се почесто младите, понекогаш и децата, праватПрочитај повеќе