Во Кина пуштени во употреба такси без возачи (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Според Ксинхуа, Баиду ќе нуди комерцијална робот-такси услуга, без присуство на возач, во некои делови од двата града преку платформата за автономно возење Apollo Go.

Loading...

Компанијата најави дека ќе спроведе мониторинг и паралелно возење за да се осигура безбедноста на патниците.

Baidu лансираше пилот услуга на Apollo go во неколку кинески градови, како што се Пекинг, Шангај, Гуангжу и Шенжен.

Во последниве години, Кина воведе низа политики за промовирање на развојот и комерцијализацијата на технологијата за самоуправување, според Ксинхуа.

 


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е на потесниот избор на магазинот Тајм за личност на годината?