Стефан Младеновски (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Имплантите направени од протеин од свинска кожа го вратија видот на 20 луѓе со заболена рожница во изненадувачко клиничко испитување. Сите пациенти биле делумно или целосно слепи пред да бидат трансплантирани со специјалното биоинженерско ткиво. Loading… Научниците се надеваа на добри резултати, но она што се случи ги изненади дуриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На прво место е румот помешан со Кока-Кола. Докторката Лиза Јанг додаде дека всушност секој алкохолен пијалок во комбинација со сода е нездрав за срцето. Loading… Една неодамнешна студија покажа дека оние кои редовно пијат газирани пијалоци имаат зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Во комбинација со алкохол,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали лепењето на устата може да ви помогне да спиете подобро? Некои корисници на TikTok се колнат во трикот, но лекарите се загрижени за овој тренд. Loading… „Ова е еден од најопасните трендови за кои сум слушнал неодамна и многу сум загрижен што се промовира како здравствен тренд“, изјави лекаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група научници од агенцијата НАСА, чија задача е да идентификуваат планети кои орбитираат околу други ѕвезди, неодамна забележаа една која им го привлече вниманието. Loading… Ситуацијата е возбудлива и поради тоа што планетата е релативно блиску до Земјата, но и затоа што новиот телескоп Џејмс Веб може подобро да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Ксинхуа, Баиду ќе нуди комерцијална робот-такси услуга, без присуство на возач, во некои делови од двата града преку платформата за автономно возење Apollo Go. Loading… Компанијата најави дека ќе спроведе мониторинг и паралелно возење за да се осигура безбедноста на патниците. Baidu лансираше пилот услуга на Apollo go воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Видео од несекојдневен настан ни доаѓа од Чешка. Loading… Таму е забележан болид од Формула 1, но не на патеката туку на јавниот пат. Снимен е болид од Формула 1 со иконографија на Ферари кој крстарел по автопат. Возачот и автомобилот не биле фатени, а бидејќи автомобилот не бил регистриран,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден ТикТокер објави видео како храни верверица и видеото досега собра над 280 милиони прегледи и 35 милиони лајкови. „Сквиши, здраво, Сквиши“, се слуша како ја повикува верверицата и таа трча кон него штом го слушне. Loading… „Наполни си ги образите, Сквиши“, ѝ вели тој на верверицата додека јаде.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дубровчани и нивните гости, кои случајно се нашле на вистинското место во вистинско време, вчера секако ги насмеа глетката на калуѓерка која многу вешто трча надолу по куферот кој и ‘побегнал’. Loading… Еден корисник на социјалните мрежи го сподели видеото во групата на Фејсбук Сообраќајни незгоди и несреќи, а видеотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Татко со гордост сподели видео од неговата најмлада ќерка како вози мотор со него, но не предвидуваше каква реакција ќе предизвика. Корисниците на TikTok го нападнаа PJ Challenger затоа што не ја облекол неговата ќерка во соодветна облека за мотоцикли, што е важно за безбедноста. Loading… Имено, девојката седнала наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една ТикТокерка сподели видео на својот профил на кое се гледа на креветот со мачка како ја грицка увото додека мрчи. „Земи мачка, ми рекоа, ќе биде забавно, ми рекоа“, напиша таа на ова смешно видео кое според PetHelpful го погледнале над 20 милиони луѓе. Loading… „Те молам, снимај гоПрочитај повеќе