Сомалија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе се повредени откако милитантите на Ал Шабаб упаднаа во хотелот Хајат во Могадишу, главниот град на Сомалија, соопштија локалните власти. Loading… Сомалискиот функционер Мохамед Абдикадир изјави за Би-Би-Си дека безбедносните сили продолжуваат да ги неутрализираат терористите кои се забарикадирале во зградата на хотелот. „ПовеќетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сушата во Сомалија достигна невидено ниво и остави еден милион луѓе раселени, предупредија во четвртокот Обединетите нации и Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ). Loading… Повеќе од 755.000 луѓе се раселени оваа година во Сомалија поради силната суша во Африканскиот рог, покажуваат податоците на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР)Прочитај повеќе