Алтернативните Нобелови награди ги освоија активисти од Украина, Африка и Венецуела

Сподели со своите пријатели

Активисти и организации од Украина, Сомалија, Венецуела и Уганда се добитници на овогодинешните алтернативни Нобелови награди.

Loading...

Наградата оваа година ја освоија сомалиските активисти за човекови права Фартуун Адан и Илвад Елман, украинската адвокатка за човекови права Олександра Матвичук и Центарот за граѓански слободи (CCL), венецуелскиот колектив Cecosesola и Африканскиот институт за управување со енергија (AFIEGO).

Наградата Right Livelihood се доделува на поборниците за човекови права, животна средина и мир од 1980 година.

Нобеловците од понеделник треба да бидат објавени во Стокхолм и Осло.

Наградата претходно им беше доделена на Едвард Сноуден, Грета Тунберг, Астрид Линдгрен

Наградата за правилен живот некогаш им беше доделена на светски познати личности како што се шведската писателка за деца Астрид Линдгрен, американскиот свиркач Едвард Сноуден и шведската активистка за климата Грета Тунберг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски ја доведе Украина до целосно губење на власт, вели поранешниот украински премиер

Сепак, Фондацијата Right Livelihood обично доделува награди на помалку познати поединци и организации.

Минатата година наградата ја добија адвокатката Марта Вандо од Камерун, рускиот еколог Владимир Сливјак, Фреда Хјусон, канадска застапничка за правата на домородните луѓе и Правната иницијатива за шуми и животна средина (LIFE) со седиште во Индија.