Сомалија

Сподели со своите пријатели

Безбедносните сили на Сомалија ги „неутрализираа“ припадниците на милитантната група Ал Шабаб кои го нападнаа познатиот хотел „Сил“, веднаш до претседателската палата, пренесува Ројтерс. Loading… Членови на таа група и претходно го нападнаа тој хотел, кој често го посетуваат државни функционери, а во овој напад беа повредени четворица пратеници одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиската морнарица спаси два ирански рибарски чамци кои беа киднапирани од пирати од Сомалија за еден ден, соопшти во вторникот индиското Министерство за одбрана. Loading… Вчера патролниот брод „ИНС Сумитра“ спаси 17 ирански членови на екипажот кои побегнаа со чамец од рибарскиот брод „Ал Наеми“ на кој, како што соопштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца морнари на американската морнарица се пријавени за исчезнати на море додека вршеле операции во близина на брегот на Сомалија во четвртокот навечер, соопшти вчера американската војска, додавајќи дека во тек се операции за пребарување и спасување за нивно лоцирање. Loading… „Морнарите беа распоредени во зоната на операции на 5-таПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска пристигна во посета на Сомалија, соопштено е од извор на аеродромот во Могадишу. Loading… Гутереш беше пречекан од министерот за надворешни работи Абшир Омар Хурус по неговото пристигнување на аеродромот во главниот град на Сомалија, според снимките од социјалните мрежи. Сомалиските власти гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските сили за специјални операции убиле висок функционер на Исламската држава и уште 10 терористички оперативци во оддалечена област во северна Сомалија, соопштија претставници на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден. Loading… Американската војска претходно денеска објави дека спровела успешна антитерористичка операција во Сомалија. Цел на операцијата бил Билал алПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Девет лица загинаа, а повеќе се ранети во два напади со автомобил-бомби утринава во градот Махас во централна Сомалија, соопштија безбедносни извори и очевидци. Loading… Нападите и се припишуваат на радикалната исламистичка група Шехаб. Тие беа изнесени во провинцијата Хиран, каде пред неколку месеци припадници на милицијата и сомалиската армијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку десет лица загинаа во терористички напад во неделата во хотел во близина на претседателската палата во Могадишу, главниот град на Сомалија, според полициските податоци објавени во понеделникот. Loading… Меѓу жртвите на терористичкиот напад на хотел во Могадишу се и две лица со двојно сомалиско-британско државјанство, изјави Мохамед Дахир одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Сомалија зголемен број деца умираат од глад поради најтешката суша во земјата во последните 40 години, објави денеска Би-би-си. Loading… Претставниците на сомалиската влада предупредуваат дека таа земја може да ја снајде уште поголема катастрофа во наредните денови, доколку не пристигне поголема помош од меѓународната заедница. Во Сомалија, повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сомалиските власти објавија дека лидерот на екстремистичката група Ал Шабаб, Абдулахи Надир е убиен во заедничка операција на Сомалиската национална армија и меѓународните партнери. Loading… САД ставија цена од 3 милиони долари на неговата глава, а сомалиската влада го опиша како „еден од најважните членови на Ал Шабаб“. Тој бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активисти и организации од Украина, Сомалија, Венецуела и Уганда се добитници на овогодинешните алтернативни Нобелови награди. Loading… Наградата оваа година ја освоија сомалиските активисти за човекови права Фартуун Адан и Илвад Елман, украинската адвокатка за човекови права Олександра Матвичук и Центарот за граѓански слободи (CCL), венецуелскиот колектив Cecosesola и АфриканскиотПрочитај повеќе