Сомалија

Сподели со своите пријатели

Бројот на деца кои се соочуваат со тешка акутна неухранетост во Сомалија надмина половина милион, што е повеќе отколку во 2011 година кога десетици илјади деца умреа од глад, соопштија денеска Обединетите нации. Loading… „Повеќе од половина милион деца се соочуваат со последици што може да се спречат. Тоа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот за хуманитарна помош на Обединетите нации (ОН) Мартин Грифитс предвиде дека итно ќе бидат потребни најмалку една милијарда долари за да се спречи гладот ​​во Сомалија во наредните месеци и почетокот на следната година кога се очекуваат уште две сушни сезони кои ќе ја влошат состојбата по историската сушаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) во вторникот предупреди дека голем број деца во Рогот на Африка и Сахел може да умрат поради тешка неухранетост и ризик од болести кои се пренесуваат преку вода, јавува Anadolu Agency (AA ). Loading… Извршниот директор на УНИЦЕФ Кетрин Расел повика на итна помошПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе се повредени откако милитантите на Ал Шабаб упаднаа во хотелот Хајат во Могадишу, главниот град на Сомалија, соопштија локалните власти. Loading… Сомалискиот функционер Мохамед Абдикадир изјави за Би-Би-Си дека безбедносните сили продолжуваат да ги неутрализираат терористите кои се забарикадирале во зградата на хотелот. „ПовеќетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сушата во Сомалија достигна невидено ниво и остави еден милион луѓе раселени, предупредија во четвртокот Обединетите нации и Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ). Loading… Повеќе од 755.000 луѓе се раселени оваа година во Сомалија поради силната суша во Африканскиот рог, покажуваат податоците на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР)Прочитај повеќе