УНИЦЕФ: Поради суша, на милиони деца во Африка им се заканува смрт

Сподели со своите пријатели

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) во вторникот предупреди дека голем број деца во Рогот на Африка и Сахел може да умрат поради тешка неухранетост и ризик од болести кои се пренесуваат преку вода, јавува Anadolu Agency (AA ).

Loading...

Извршниот директор на УНИЦЕФ Кетрин Расел повика на итна помош додека Етиопија, Кенија и Сомалија се борат со голема суша.

Според неа, бројот на луѓе кои се соочуваат со суша во Рогот на Африка е зголемен од 9,5 милиони на 16,2 милиони од февруари, што ги става децата и семејствата под поголем ризик од болести како колера и дијареа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата сѐ уште во болница, се огласи медицинскиот персонал

„Милиони деца се само една болест подалеку од катастрофа“, додаде Расел.