Нов Зеланд (Page 5)

Сподели со своите пријатели

Посетителите на Нов Зеланд повеќе нема да треба да се вакцинираат против коронавирусот, објави премиерката Џасинда Ардерн. Loading… Ќе се укине и обврската за носење маска, освен во здравствени установи и установи за згрижување стари лица. „Време е да ја свртиме страницата во нашето управување со Ковид-19 и да живеемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во несреќа во Нов Зеланд, пет лица загинаа, а шестмина беа спасени при превртување на мал брод, соопштија властите, наведувајќи дека е можно пловилото да се судрило со кит. Loading… Полицијата соопшти дека рибарски брод долг 8,5 метри се превртел во близина на градот Каикур на Јужниот остров и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд Јасинда Ардерн ја опиша смртта на Елизабета Втора. како крај на едно историско поглавје и го нарече извонредно, додека австралискиот премиер Ентони Албанесе рече дека смртта на кралицата длабоко се чувствува во неговата земја. Loading… По смртта на Елизабета, нејзиниот најстар син стана крал Чарлс III,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, призна дека телото на новозеландскиот војник кој загинал бранејќи ја Украина можеби никогаш нема да биде вратено дома. Loading… Војникот Доминик Абелен (28) бил на неплатено отсуство кога отпатувал во Украина за да се приклучи на одбраната на земјата. За тоа не известил никого,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 2.000 демонстранти незадоволни од владиниот одговор на пандемијата на коронавирусот се собраа денеска пред зградата на парламентот на Нов Зеланд, но не ја окупираа како пред шест месеци. Loading… Многу демонстранти рекоа дека немаат намера да останат, а полицијата се погрижи да не ги блокираат улиците со подигање барикадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Остатоците на две деца се пронајдени во половни куфери купени од магацин во Оукланд, Нов Зеланд. Loading… Телата веројатно биле таму со години, а тоа биле деца на возраст од пет до десет години. Телата биле во два куфери со идентична големина. Истрагата ќе биде сложена поради времето што поминалоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обилните дождови кои со денови паѓаа во северниот и централниот дел на Нов Зеланд се намалија во саботата, но жителите таму беа принудени да напуштат стотици домови. Loading… Градот Нелсон, на јужниот остров во Нов Зеланд, беше најтешко погоден. Жителите од неколку стотици куќи беа евакуирани, а некои од нивнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Остатоците на две деца се пронајдени во куфери купени на аукција во магацин во Оукланд, Нов Зеланд, соопшти денеска локалната полиција. Loading… Се верува дека жртвите се на возраст од пет до десет години. Куферите биле откриени меѓу предметите купени на големо во тој магацин. Истрагата е во тек, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата истражува откако се пронајдени човечки останки во куфери купени на аукција во магацин во Нов Зеланд. Loading… Посмртните останки се пронајдени во предмети во контејнер за складирање купен од семејство, а досегашната истрага покажува дека полицијата можеби работи со повеќе комплети останки, пишува Њушаб. Полицијата започна истрага за убиствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд испрати 120 војници во Велика Британија за да помогнат во обуката на украинските војници, соопшти денеска владата во Велингтон. Loading… Испратените војници ќе можат да формираат два тима за обука на пешадија за да ја подготват украинската армија за борба, објави Ројтерс. Обуката на околу 800 украински војнициПрочитај повеќе