Нов Зеланд

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд денеска ја наведе палестинската исламистичка група Хамас како терористички ентитет и воведе забрана за патување на „екстремистичките“ израелски доселеници за кои рече дека извршиле брутални напади врз Палестинците на Западниот Брег. Loading… „Нападите на Хамас врз Израел во октомври беа брутални и ние недвосмислено ги осудивме. Нов ЗеландПрочитај повеќе

No Smoking sign

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд денеска ќе го повлече законот со кој за првпат во светот се забранува продажба на тутун за идните генерации, објави владата на земјата. Loading… Законот требаше да стапи на сила во јули, а тој вклучуваше забрана за продажба на тутун за оние родени по 1 јануари 2009 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада, Австралија и Нов Зеланд го предупредија Израел дека копнената офанзива во пограничниот град Рафах би била катастрофална. Loading… „Сериозно сме загрижени поради сугестијата дека Израел планира копнена офанзива во Рафах. Воена операција во Рафах би била катастрофална“, предупредија во заедничката изјава премиерите на трите земји. Тие процениле дека порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд денеска им се приклучи на земјите кои го суспендираа финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNRWA), по израелските обвинувања дека некои нејзини вработени учествувале во нападите на Хамас на 7 октомври. Loading… Премиерот Кристофер Луксон рече дека суспензијата на финансирањето ќе трае додека се истражат наводите,Прочитај повеќе

No Smoking sign

Сподели со своите пријатели

Новата влада на Нов Зеланд ќе го укине водечкиот закон без чад за идните генерации, во потег што властите во јавното здравство веруваат дека ќе чини илјадници животи и ќе биде „катастрофален“ за заедниците на Маори. Loading… Во 2022 година, земјата донесе пионерска легислатива со која се воведе трајно зголемувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во близина на брегот на јужниот остров на Нов Зеланд, соопшти новозеландската сеизмолошка служба ГеоНет. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 124 километри западно од Крајстчерч, на длабочина од 11 километри, објави GeoNet на својата веб-страница. Околу 15.000Прочитај повеќе

us a flag on pole under cloudy sky

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд ги укина последните ограничувања за „Ковид-19“, што го означи крајот на владиниот одговор на пандемијата. Loading… Премиерот Крис Хипкинс рече дека обврската за носење маски во болниците и другите здравствени установи ќе заврши на полноќ, како и обврската за луѓето заразени со вирусот да се самоизолираат седум дена,Прочитај повеќе

new zealand, new zealand flag, flag

Сподели со своите пријатели

Новозеландската безбедносна разузнавачка служба (НЗСИС) денеска ги обвини Кина, Русија и Иран за мешање во внатрешните работи на земјата. Loading… Во извештајот на NZSIS се наведува дека постојат „странски разузнавачки агенции кои упорно и опортунистички спроведуваат шпионски операции против Нов Зеланд“, пренесува Гардијан. Извештајот се занимава со активностите на НароднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соблечете ги чевлите. Извадете сè од вашите џебови. Качете се на вагата. Loading… Оваа неочекувана процедура ги чека патниците на Ер Нов Зеланд кои патуваат од меѓународниот аеродром во Окленд (АКЛ) од почетокот на јули. Од „Ер Нов Зеланд“ велат дека се свесни дека тоа може да биде не самоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен следната недела ќе престојува во официјални посети на Тонга, Нов Зеланд и Австралија, соопшти Стејт департментот. Loading… Посебен акцент беше ставен на заминувањето на Блинкен во Нукуалофа, главниот град на Тонга, каде Блинкен ќе ја посети новоотворената американска амбасада. Блинкен ќе ја посетиПрочитај повеќе