Нов Зеланд (Page 4)

Сподели со своите пријатели

На генерации Новозеланѓани ќе им биде забрането да купуваат тутун според пакетот нови закони против пушењето усвоени од парламентот, кои се меѓу најтешките во светот. Loading… Пакетот на новите закони вклучува забрана за продажба на тутун на сите родени на или по 1 јануари 2009 година, а непочитувањето носи паричнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн најави хуманитарна помош за Украина за поддршка на претстојната зима во износ од три милиони новозеландски долари (околу 1,94 милиони американски долари). Loading… Ардерн говореше откако украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати пред парламентот на Нов Зеланд, вториот странски лидер кој некогаш им сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд ќе им дозволи на странските медицински сестри и техничари веднаш да поднесат барање за дозвола за престој, соопштија денеска властите на земјата, која се соочува со недостиг од здравствени работници. Loading… Премиерката Џасинда Ардерн рече дека во четврток ќе започне примената на таа процедура за оние кои гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Нов Зеланд во понеделникот пресуди дека правото на глас на само 18 години ги дискриминира младите, што ја поттикна владата да размисли за намалување на возраста за гласање на 16 години. Loading… По одлуката на судот, премиерката Џасинда Ардерн претстави нацрт-закон што отвора можност за гласање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд во средата го забрани пристапот и употребата на огнено оружје од страна на луѓе вклучени во злосторства, со цел да се намали стапката на криминал. Loading… Полицискиот министер Крис Хипкинс рече дека наредбите за забрана на огнено оружје ќе ја подобрат јавната безбедност со запирање на пристапот доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Нов Зеланд го истражува исчезнувањето на четири јајца од заштитената колонија на загрозени птици на Јужниот остров. Loading… За време на рутинските проверки, било откриено дека јајцата на тороа, или северниот кралски албатрос, недостасуваат од карпата Тајароа Хед во близина на Данедин, соопшти Одделот за заштита на природатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд воведе санкции против 14 руски физички лица и против седум воени субјекти и медиуми, соопшти денеска на прес-конференција министерката за надворешни работи Нанаја Махута. Loading… Според неа, лицата на црната листа се „менаџери и акционери на компании кои дизајнираат и произведуваат проектили и огнено оружје“, како и членовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд се збогува со грандиозните меморандуми и долгите зборови со нов закон кој ќе го отстрани жаргонот и сложениот јазик од бирократијата, пишува Гардијан. Loading… Законот за обичен јазик, кој бара од службениците да користат едноставен, лесно разбирлив јазик кога комуницираат со јавноста, помина трето читање. Владата на НовПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

477 китови умреле откако се насукале на две оддалечени плажи во Нов Зеланд во последните денови, соопштија властите. Loading… Ниту еден од насуканите китови не можел да биде вратен и сите или умреле по природен пат или беа еутаназирани, рече Дарен Гровер, извршен директор на Проект Јона, непрофитна група којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

42-годишна жена е уапсена во Јужна Кореја под обвинение за убиство на две деца чии тела биле пронајдени во куфери купени на аукција во Нов Зеланд во август. Loading… Посмртните останки на двете мали деца, на возраст од околу пет и 10 години, биле криени во куфери неколку години предПрочитај повеќе