Крис Хипкинс нов премиер на Нов Зеланд

Сподели со своите пријатели

Крис Хипкинс треба да ја замени Џасинда Ардерн како премиер на Нов Зеланд, откако стана единствениот кандидат номиниран за раководството на Лабуристичката партија, објави партијата во саботата.

Loading...

Се очекува Хипкинс да биде потврден за нов лидер на состанокот на работната група во недела.

Првпат избран во Парламентот како кандидат на Лабуристичката партија во 2008 година, Хипкинс (44) стана добро име во новозеландската јавност кога беше назначен за министер за Ковид-19 во ноември 2020 година.

Хипкинс моментално е министер за полиција, образование и услуги во заедницата. како и лидер на Претставничкиот дом.

Анкетата на Horizon Research, објавена од локалната медиумска организација Stuff во петокот, покажа дека Хипкинс е најпопуларниот потенцијален кандидат меѓу гласачите, со поддршка од 26 отсто од анкетираните.

Потврдата на Хипкинс од лабуристите на состанокот во недела попладне се очекува да биде формалност.

Потоа, Ардерн ќе му поднесе оставка на генералниот гувернер пред да биде назначен Хипкинс.

Општите избори ќе се одржат на 14 октомври, а некои анкети покажуваат дека лабуристите тешко ќе ја задржат власта.

Loading...