Кои се кандидатите да ја наследат Џасинда Ардерн како премиер на Нов Зеланд?

Сподели со своите пријатели

Оставката на новозеландската премиерка Џасинда Ардерн во четвртокот изненади многумина во таа земја и пошироко.

Loading...

Сега, пишува Гардијан, започна трката меѓу Лабуристичката партија на Нов Зеланд за нејзин наследник, кој ќе има задача да ја води земјата – и партијата – на изборите во октомври.

Кој ќе ја води партијата и земјата е исто така многу важно за перцепцијата на Нов Зеланд на светската сцена, имајќи предвид дека Ардерн изгради силна репутација на прогресивен лидер, пишува Гардијан.

Анкетата објавена во петокот пред оставката на Адерн покажа дека нејзината партија ја поддржуваат 32 отсто од гласачите, наспроти 37 отсто за Националната.

Десничарските и левичарските коалициски партнери Акт и Зелените имаа по 11 отсто поддршка.

Тие резултати, продолжување на трендовите од крајот на 2022 година, опишуваат многу тежок пат до реизбор на лабуристите.

Иако лабуристите ќе бидат фокусирани на пронаоѓање кандидат кој има силна домашна поддршка, давајќи им ја најдобрата можна изборна шанса, нивниот избор ќе биде внимателно следен и на глобално ниво.

Личноста на Ардерн – како млада мајка и прогресивна политичарка, која го предводи најразличниот парламент во историјата на Нов Зеланд – сè повеќе ја придвижуваше земјата на меѓународната сцена.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пукање во Канада: Еден убиен и тројца ранети

За прекуокеанските либерали, таа и островската држава презедоа речиси симболичен статус на либерална енклава среде притисоците на Трампизмот, десницата која воскреснува, дезинформациите и антидемократските движења.

Во недела, како што е најавено, ќе се одржи состанок на советничката група на либерали кога ќе се гласа за новиот лидер.

Доколку еден кандидат добие две третини од гласовите, тој ќе го преземе кормилото на партијата, а ако не, гласот ќе оди на поширокото партиско членство за да го направи изборот. Еве ги кандидатите.

Крис Хипкинс

Хипкинс – познат како „Чипи“ поради акронимот и малку школско лудо однесување – е најискусниот политички кандидат и фаворит за улогата.

Тој се смета за „безбеден пар раце“ во работничките кругови.

Тој во моментов е министер за образование, министер за полиција и лидер на Претставничкиот дом.

До средината на 2022 година, тој имаше задача да го води одговорот на Нов Зеланд на Ковид-19 и – иако со некои проблеми – одржуваше разумно стабилна контрола врз енормно сложените законодавни и комуникациски напори за управување со пандемијата.

Тој период го подигна неговиот јавен профил – за време на карантинот беше често лице на националните ТВ канали.

Loading...

Тој има елементи на ниски, срамежлив хумор што Новозеланѓаните имаат тенденција да го прифатат кај своите политичари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Осудени членовите на најбогатото британско семејство!

Вирално стана видео за неговиот гаф од ерата на пандемијата, кој ги охрабрува Новозеланѓаните да излезат надвор и да ги „рашират нозете“, а од неодамна да го прослават роденденот со торта направена целосно од кифлички од колбаси.

Во петокот, тој ја воодушеви нацијата со својот избор на облека: облечен во безбол капа, дуксер од Аберкромби и очила, новинарите го запреа на улица за да разговараат за претстојниот состанок на пратеничката група.

„Не ме интервјуирајте во тренерки, тоа не е фер“, се насмеа тој.

„Кога ќе бидам соодветно облечен, со задоволство ќе разговарам со вас.

Кари Алан

Ако биде избрана, Алан ќе влезе во историјата како првиот премиер на земјата од Маори и нејзиниот прв отворено геј лидер.

Релативно новодојдена во политиката, поранешната адвокатка беше избрана во 2017 година на билетот на Лабуристичката партија.

Таа е актуелна министерка за правда и се прослави со својата смирена, сталожена смиреност во моментите на криза – атрибут што го имаше и Ардерн.

Loading...

Таа е харизматична, духовита и мирна.

Брзиот подем на Алан ја обележа како талентиран пратеник и како лидер може да понуди дел од свежината и моментумот што ги привлече гласачите кон Лабуристите по изборот на Ардерн во 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Учителка 28 пати силувала ученик: Се започнало кога имал 13 години!

Мајкл Вуд

Вуд е исто така релативен политички новодојденец, откако влезе во парламентот во 2016 година.

Оттогаш, сепак, тој започна една од потписните политики на Лабуристите за работничките права: Договорите за правична плата, кои значително ја зголемуваат моќта за колективно преговарање на работниците со ниски плати.

За влада која се бореше да испорача некои од своите амбициозни реформски пакети, тоа претставува клучно законодавно достигнување во изминатата година.

Ако ниту еден кандидат не ги добие потребните две третини од гласовите, тогаш Вуд има шанса.

Loading...

Грант Робертсон

Робертсон би бил јасен фаворит за оваа работа.

Министерот за финансии и вицепремиерот ги насочуваа финансиите на Нов Зеланд низ пандемијата, појавувајќи се со исклучително високи стапки на вработеност, раст на платите и добри перформанси на БДП.

Тој има кредибилитет во деловната заедница, а неговата економска острина може да му даде силна фолија на опозицискиот лидер Кристофер Луксон, поранешен началник на воздухопловните сили.

Високо искусен политички играч, познат како десна рака на Ардерн значи дека неговиот профил е висок.

Доколку биде избран, тој ќе биде првиот премиер на Нов Зеланд, отворено геј.

Loading...

Сепак, тој се исклучи од конкуренцијата – во четвртокот објави дека нема да биде лидер.