Николај Патрушев (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев денеска изјави дека Москва не е во војна со Киев, туку дека конфронтацијата настанала поради обидот на Западот да ги искористи Украинците во конфликтот со Русија. Loading… Настаните во Украина претставуваат воена конфронтација меѓу НАТО, пред се САД и Велика Британија, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја утврди функцијата свој прв заменик во Воено-индустриската комисија со која раководи, а на таа позиција го назначи заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација Дмитриј Медведев. Loading… Според указот на Путин, кој беше објавен денеска, во комисијата наместо протераниот Игор Артемјев се приклучил шефотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев изјави денеска дека оружјето што го снабдува Западот и странските платеници се приоритетни цели на руските сили кои се борат во Украина, пренесе РИА Новости. Loading… САД и нивните сојузници ги спротивставуваат нациите и го туркаат светот кон глобална војна со тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарите на Советот за безбедност на Русија и Иран, Николај Патрушев и Али Шамкани денеска во Техеран разговараа за ситуацијата во Украина, безбедносната соработка и мерките за борба против „западното мешање“ во нивните внатрешни работи, пренесува РИА Новости. Loading… Имаше и размена на мислења за голем број меѓународни прашања, вклучителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Николај Патрушев, претседател на рускиот Совет за безбедност и еден од најмоќните сојузници на претседателот Владимир Путин, вчера пристигна во Иран. Loading… Американскиот одбранбен и безбедносен тинк-тенк Институт за проучување на војната (ISW) објави дека Патрушев најверојатно ќе се обиде да договори набавка на балистички ракети, кои на Русија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната (ISW) утринава објави дека Иран планира дополнително да ја продлабочи соработката со Русија. Loading… Во својот последен извештај, ISW наведува дека претседателот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев, еден од најмоќните соработници на рускиот претседател Владимир Путин, пристигнал вчера во Иран, каде најверојатно ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, денеска изјави дека саботажата на гасоводот „Северен тек“ потсетува на претходниот напад врз нафтената инфраструктура во Никарагва во 1983 година, кој беше поддржан од американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), пренесува Ројтерс. Loading… Гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“, коиПрочитај повеќе