Николај Патрушев

Сподели со своите пријатели

Претседателот Владимир Путин ќе го задржи деградираниот сојузник Николај Патрушев во највисокото советодавно тело за безбедност на Русија, се вели во декретот објавен во понеделникот. Loading… Во еден од најизненадувачките потези во мајската реконструкција на неговата придружба и влада, Путин го премести Патрушев од неговиот 16-годишен мандат како шеф наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев денеска изјави дека ќе бидат казнети сите одговорни за терористичкиот напад во концертната сала „Крокус сити хол“, во близина на Москва. Loading… Патрушев им рече на новинарите дека ова злосторство е уште една потврда дека тероризмот претставува голема безбедносна закана којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Драматичната смрт на водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин во авионска несреќа, ја наредил шефот на Советот за безбедност Николај Патрушев, близок соработник на претседателот Владимир Путин и поранешен шпион, објави во петокот The Wall Street Journal, цитирајќи ги западните разузнавачки агенции и руски разузнавач, објави „Москва тајмс“ (The Moscow Times).Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев денеска предупреди дека постои се поголема веројатност Киев да употреби биолошко оружје и на тој начин да изврши саботажа. Loading… Според него, не е исклучено Украина целосно да ја загуби контролата врз биолошките објекти на нејзина територија. Во овој контекст, тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, за да ја зачуваат својата имагинарна хегемонија, ја прошируваат својата воена инфраструктура во азиско-пацифичкиот регион, доближувајќи ја до границите на Русија и Кина, изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев. Loading… „Треба да се спомене дека за да ја зачуваат својата имагинарна хегемонија, САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин наводно прима хемотерапија, а неговиот најтесен круг би можел да го искористи за заговор против него, се вели во „протечените“ документи на Пентагон, како што тврди британски „Сан“. Loading… Според новопротечените документи, информацијата за саботажа на Путин доаѓа од неидентификуван руски извор со пристап до внатрешнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Николај Патрушев, шефот на Советот за безбедност на Руската Федерација и близок сојузник на Путин, повтори дека Русија има намера да ги постигне сите цели на, како што Кремљ ја нарекува својата „специјална воена операција“. Loading… „И покрај зголемената воена помош за Украина од САД и другите западни земји, ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, смета дека земјите од НАТО се страни во конфликтот во Украина. Loading… – Земјите на НАТО ја направија Украина во еден голем воен камп, не криејќи ја својата главна цел – да ја поразат Русија на бојното поле, а потоа даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најблиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин, Николај Патрушев денеска изјави дека се сомнева оти гасоводот „Северен тек“ бил кренат во воздух од проукраинска група, теза која се појави во американската разузнавачка заедница и американските медиуми. Loading… Тој додаде дека Москва сѐ уште не знае кој стои задПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина во средата соопшти дека нејзиниот врвен дипломат, Ванг Ји, се сретнал со шефот за безбедност на Русија и дека двете страни се согласиле дека мирот и стабилноста во азиско-пацифичкиот регион треба да бидат цврсто поддржани и се спротивставија на воведувањето на „менталитет“ од Студената војна. Loading… Ванг се состанаПрочитај повеќе