Се сретнаа првиот кинески дипломат и шефот на руската безбедносна служба

Сподели со своите пријатели

Кина во средата соопшти дека нејзиниот врвен дипломат, Ванг Ји, се сретнал со шефот за безбедност на Русија и дека двете страни се согласиле дека мирот и стабилноста во азиско-пацифичкиот регион треба да бидат цврсто поддржани и се спротивставија на воведувањето на „менталитет“ од Студената војна.

Loading...

Ванг се состана со лидерите на кинеско-рускиот стратешки безбедносен консултативен механизам и секретарот на рускиот совет за безбедност Николај Патрушев, а двете страни разговараа за начините за подобрување на глобалното владеење, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

Двете страни размениле мислења за ситуацијата во Украина, се наведува во соопштението, без да се наведат детали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Се додава дека двете страни изразиле подготвеност заеднички да практикуваат „вистински мултилатерализам, спротивставувајќи се на сите форми на еднострано насилство и промовирајќи ја демократизацијата на меѓународните односи и мултиполаризацијата на светот“.

Во рамките на посетата на Москва, Ванг во среда треба да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека не ја исклучува можноста за средба меѓу Ванг и рускиот претседател Владимир Путин, велејќи дека „има многу да се разговара“.