Матеуш Моравјецки (Page 2)

Сподели со своите пријатели

САД ја отфрлија можноста за испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина, изјави американскиот претседател Џо Бајден. Loading… „Не“, рече Бајден на прашањето на новинарите дали ќе испрати Ф16 во Украина. Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара борбени авиони да помогнат во одбраната на земјата, но Бајден постојано велеше дека авионите неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска ќе побара од Европската унија компензација за тенковите Леопард 2 што има намера да ги испрати за помош на Украина, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Loading… „Ќе аплицираме за надомест на трошоците во Европската унија, тоа ќе биде уште еден тест за добра волја“, рече Моравјецки. Тој изразиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека неговата земја ќе побара од Германија официјална дозвола да испрати тенкови Леопард во Украина, пренесува Ројтерс. Loading… Моравјецки не прецизираше кога ќе биде поднесено ова барање, но рече дека Полска формира коалиција од земји подготвени да испратат германски тенкови. Доколку ја нема дозволатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека очекува брзо одобрување од Германија за испраќање тенкови Леопард во Украина. Loading… Полска соопшти дека ќе ги испрати тие германски тенкови во Киев, но за тоа треба официјално одобрение од Берлин. „Не можам да замислам дека одобрувањето нема да биде дадено брзо“, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека Германија треба да ѝ испрати на Украина секакви видови оружје потребни за одбрана од руската инвазија, вклучително и тенкови. Loading… Моравјецки ја повика германската влада да преземе решителна акција во говорот на церемонијата во германскиот парламент по повод половина век од политичката кариераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека земјата не треба да го воведува еврото како официјална валута во догледно време, бидејќи неговото воведување во Хрватска предизвика „хаос“ и скок на цените. Loading… Тој посочи дека замената на полската државна валута злота со евро дополнително ќе ја влоши инфлацијата, која воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека падот на проектилот во селото Пжеводов докажува дека, доколку Украина не добие поголема поддршка, војната ќе се прошири на територијата на Полска, пишува Украинска правда. Loading… Моравиецки ја потсети јавноста дека инцидентот во полското село не е прва критична ситуација, па го наведе примеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска се откажа од плановите за примена на членот 4 од Повелбата на НАТО за итни консултации, изјави вечерва за ТВП полскиот премиер Матеуш Моравјецки во врска со ракетите што синоќа паднаа на полска територија. Loading… „Текот на настаните и информациите што ги добивме во текот на ноќта не наведоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полската влада засега со сигурност знае само едно – во селото Пржеводов, на пет километри од границата со Украина, падна некаква ракета и две лица загинаа, а се друго сѐ уште се проверува и се консултира со НАТО, изјави денеска министерката Агњешка Шчигај. Loading… Министер во владата на премиерот МатеушПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки во интервју за германскиот весник „Билд“ го повтори барањето на Варшава за воени репарации од Германија, поради уништувањето за време на Втората светска војна, и укажувајќи на ситуацијата во Украина, рече дека доколку Берлин го стори тоа и не презема одговорност за злосторствата од минатото, тоаПрочитај повеќе