Матеуш Моравјецки (Page 3)

Сподели со своите пријатели

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите што предизвикаа истекување на гасоводот „Северен тек“, изјави во средата високиот претставник на Унијата за надворешна политика Жозеп Борел. Loading… Надвор од работа поради војната во Украина, гасоводите Северен тек 1 и 2 што ги поврзуваат Русија и ГерманијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска ќе го посети Киев, објави владиниот портпарол Пјотр Милер, пренесува Ројтерс. Loading… „Ќе има неколку средби по ред, како и важни работи за кои ќе разговараме во однос на геополитичката ситуација, енергетскиот пазар и воената безбедност“, изјави Милер за Полсат њуз. Американскиот државен секретар ЕнтониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската унија за империјалистичко однесување кон помалите земји-членки во текст објавен денеска на веб-страницата на германски „Велт“. Loading… „Политичката практика покажа дека позициите на Германија и Франција се поважни од сите други“, напиша Моравјецки во напис за германскиот весник „Велт“ и повика на пристапПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија е главната пречка на патот за воведување построги санкции кон Русија, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Loading…   Захарова: Киев настојува да ги наруши мировните преговори   „Мораме да видиме дека, без разлика како и пристапуваме на Унгарија, ова е четврта ваква победа и мора да ги почитувамеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Закрепнувањето на руската рубља покажува дека западните санкции против Москва не ја служат нивната цел, изјави во саботата полскиот премиер Матеуш Моравјецки. Loading… Бројни земји, вклучително и сите членки на ЕУ, воведоа ограничувања на Русија откако таа ја нападна Украина кон крајот на февруари.   Генерал Мизинцев: Русија отвора коридорПрочитај повеќе