Матеуш Моравјецки

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда му даде мандат на Матеуш Моравјецки да формира нова влада. Loading… Дуда за време на церемонијата најпрвин ја прифати оставката на владата, која се очекуваше по парламентарните избори и веднаш му наложи на Моравјецки да формира нов министерски кабинет, пренесува ПАП. Владејачката партија Право и ПравдаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер ја предупреди Украина да не формира близок сојуз со Германија, додека односите меѓу двете нации се затегнати, пишува Sky News. Loading… Матеуш Моравјецки го обвини Володимир Зеленски за „многу несоодветни зборови“ во ОН, откако тој рече дека полската забрана за украинското жито ќе ѝ помогне на Москва, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најверните сојузници на Украина, Полска, објави дека повеќе нема да испорачува оружје на таа земја бидејќи ескалира дипломатскиот спор околу житото, пишува Би-Би-Си. Loading… Премиерот на нацијата рече дека наместо тоа ќе се фокусира на вооружување со помодерно оружје. Овој потег доаѓа откако се зголемуваат тензиите меѓу дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од утрово Полјаците на социјалните мрежи се забавуваат со лапсусот на премиерот Матеуш Моравјецки, кој на прес-конференција најсериозно предупреди на опасноста неговата партија Право и Правда да се врати на власт на редовните парламентарни избори на 15 октомври. Loading… „Сакаме да ве потсетиме на нашиот однос кон Русија. Сакаме даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-министерот за надворешни работи на Полска, Павел Јаблонски изјави дека Полска размислува да ја затвори границата со Белорусија поради „реални закани“ кои доаѓаат од таа земја. Loading… „Ги разгледуваме сите чекори кои ќе бидат неопходни за заштита на нашата територија, за заштита на нашите граѓани, вклучително и целосна изолација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки предупреди дека силите на руската платеничка група Вагнер се приближуваат до источното крило на НАТО со цел да го дестабилизираат, пренесува Ројтерс. Loading… Голем број борци на групата Вагнер почнаа да ја обучуваат белоруската армија, што ја натера Полска да испрати повеќе од 1.000 војници наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерите Матеуш Моравиецки од Полска и Петр Фиала од Чешка на консултациите на нивните влади побараа Европската унија и НАТО да обезбедат поголема финансиска помош за нивните земји поради миграцијата и воените бегалци од Украина што ги примија и поради одбранбените потреби на „Источното крило“ на НАТО, пренесува агенцијата Бета.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите Полска, Чешка и Словачка ветија постојана меѓународна поддршка за Украина, предупредувајќи дека Русија би можела да нападне други земји доколку Киев ја загуби војната. Loading… Полскиот премиер Матеуш Моравјецки и колегите од Чешка и Словачка Петр Фиала и Едуард Хегер ветија поддршка на Украина во заедничката изјава објавена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки се изјасни против идејата дека Европската унија развива стратешка автономија од САД, туку наместо тоа се залага за градење уште посилно стратешко партнерство и предупреди дека некои западни лидери сè уште сонуваат за ризична соработка со сите, вклучително и Русија и некои сили на Далечниот Исток.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави денеска дека Полска е подготвена да испрати во Украина борбени авиони Ф-16 од американско производство. Loading… „По ова прашање ќе дејствуваме во координација со другите членки на НАТО и со САД“, рече Моравјецки. Иако САД нема да испратат Ф-16, другите западни земји имаат авиони одПрочитај повеќе