Полска: Подготвени сме да испратиме авиони Ф-16 во Украина

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави денеска дека Полска е подготвена да испрати во Украина борбени авиони Ф-16 од американско производство.

Loading...

„По ова прашање ќе дејствуваме во координација со другите членки на НАТО и со САД“, рече Моравјецки.

Иако САД нема да испратат Ф-16, другите западни земји имаат авиони од американско производство што би можеле да ги испратат во Киев.

На пример, холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хоекстра му рече на парламентот минатата недела дека владата ќе размисли за испраќање Ф-16 во Украина доколку Киев го побара тоа.

Но, таков трансфер прво би требало да биде одобрен од Америка.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.