Полска не е за стратешка автономија на ЕУ од САД, туку за посилна соработка

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки се изјасни против идејата дека Европската унија развива стратешка автономија од САД, туку наместо тоа се залага за градење уште посилно стратешко партнерство и предупреди дека некои западни лидери сè уште сонуваат за ризична соработка со сите, вклучително и Русија и некои сили на Далечниот Исток.

Loading...

„Предупредуваме за тоа. Сакаме да живееме во мир со сите, тоа е јасно. Но, наместо да развиваме стратешка автономија од САД, предлагам да изградиме стратешко партнерство со САД. Кога за помалку од две години Полска ќе биде претседавач со ЕУ – трансатлантското партнерство, сојузот на ЕУ со САД, ќе го поставиме како најважна точка на тоа претседавање“, рече Моравјецки пред заминувањето во посета на Вашингтон.

Полскиот премиер истакна дека стратешкиот сојуз со САД е за Полска „апсолутна основа на нејзината безбедност“.

„За време на мојата посета на САД, имам намера да потврдам и договорам договори за оружје, кои се основата на нашата безбедност во иднина. Целта на посетата е и зајакнување на полско-американските економски врски. Американците овде инвестираа 25 милијарди долари, стотици илјади работни места, а јас сакам да отворам уште десетици илјади работни места преку развојот на нашата соработка во областа на нуклеарната енергија“, рече Моравјецки.

На дневен ред на разговорите со потпретседателката на САД, Камала Харис, една од главните точки е помошта за Украина.

„Да го замислиме несреќното сценарио Украина да биде поразена. Не дај боже, но ако се случи такво нешто, сигурно многу ќе се влијае на економскиот развој на Полска, ќе го имаа следниот миграциски бран, а уште помалку западните инвеститори. Затоа во наш интерес е да го зајакнеме сојузот со САД и Западна Европа за да и помогнеме на Украина. Тоа е една од целите на мојата посета на САД, да побарам помош за Украина за Полска да биде безбедна“, рече Моравјецки.

Францускиот претседател Емануел Макрон зборуваше за потребата од „стратешка автономија“ од САД по посетата на Кина овие денови, кога во врска со тензиите околу Тајван рече дека Европа е во голем ризик да биде вовлечена во кризи кои не се нејзини, што би невозможно е да ја развие својата стратешка автономија.

Полскиот премиер во четврток ја завршува посетата на САД.

Loading...