Русија е подготвена да обезбеди пристап на МААЕ до нуклеарните постројки во Севастопол

Сподели со своите пријатели

Русија е подготвена да обезбеди пристап до нуклеарните постројки во Севастопол како дел од спроведувањето на мерките на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјави претставникот на руската делегација на состанокот на Генералното собрание на ОН, Александар Шевченко.

Loading...

– Објектите лоцирани во градот Севастопол се вклучени во списокот на руски објекти на кои може да се применат гаранциите на МААЕ. Русија е подготвена да обезбеди пристап до нив, доколку пристигне такво барање. Тие објекти немаат никаква врска со спроведувањето на гаранциите во Украина, рече Шевченко.

Како што додаде, ставот на Русија за прашањето за нуклеарните системи на Крим е наведен во релевантниот документ на МААЕ од 10 јуни 2015 година и „нема потреба да се додава ништо“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

Шевченко претходно изјави дека Русија очекува МААЕ да продолжи да ја следи ситуацијата во украинските објекти во контекст на најавата дека Киев гради „валкана бомба“.

Заштитните мерки на МААЕ се збир на мерки што агенцијата ги применува за да се осигура дека нуклеарните капацитети се користат како што е наменето и дека нуклеарниот материјал се користи за мирољубиви цели.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.