Претставниците на МААЕ го напуштија Техеран: Нуклеарен договор сè помалку веројатен

Сподели со своите пријатели

Претставниците на набљудувачката организација за атомска енергија на Обединетите нации го напуштија Иран во понеделникот по разговорите со шефот на организацијата за нуклеарна енергија на земјата, објави иранската новинска агенција ИСНА.

Loading...

Агенцијата не соопштува ништо за тоа дали двете страни разговарале за застој на преговорите поради траги од ураниум на непријавени места.

Прашањето е пречка за напредокот во разговорите за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и светските сили, кој требаше да ја ограничи неговата спорна програма за збогатување ураниум во замена за укинување на санкциите.

САД, за време на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, се повлекоа од тој договор во 2018 година.

Разговорите за обновување на нуклеарниот договор се во застој од септември. Западните сили ја обвинуваат Исламската Република за неразумни барања откако се чинеше дека сите страни се приближуваат до договор.

Постигнувањето договор стана потешко оваа година кога иранските власти брутално реагираа на уличните протести и откако Техеран испрати беспилотни летала во Русија за да ја нападне Украина.

Техеран, исто така, ја забрза својата нуклеарна програма, што исто така ја зголемува политичката цена за укинување на санкциите кон таа земја. Иран призна дека ја снабдувал Москва со дронови, но рече дека тие биле испратени пред руската инвазија на Украина.

Говорејќи на конференција во Техеран, Камал Харази, висок советник на врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи, рече дека прашањето за нуклеарните заштитни мерки е последното што било решено пред обновувањето на договорот, објави полуофицијалната новинска агенција Тасним.

Loading...

„Иран е подготвен да се врати на своите обврски од нуклеарниот договор. Многу проблеми се решени во преговорите, сега единственото прашање што останува се заштитните мерки“, цитира Харази.

„Се надеваме дека ова прашање ќе биде решено за време на посетата на делегацијата на нуклеарната агенција на Техеран“, рече тој.

САД во октомври објавија дека обновувањето на договорот не е во нивниот „фокус“ ​​бидејќи Иран покажал недоволен интерес.

ИСНА објави дека делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ) предводена од заменик генералниот директор за заштитни мерки Масимо Апаро разговарала со ирански тимови и се сретнала со Мохамад Ислами, шеф на иранската организација за атомска енергија.

Двете страни размениле мислења за „идна заедничка соработка и програми, заедно со прашањето за заштитните мерки“, објави ИСНА.

Еслами минатата недела рече дека се надева оти посетата на МААЕ може да помогне во решавањето на отворените прашања меѓу двете страни.

Агенцијата минатата година соопшти дека Иран не ги објаснил трагите од ураниум пронајдени на неколку непријавени локации, што според МААЕ влијаело на неговата способност да потврди дали иранските нуклеарни активности биле дел од енергетски проект за мир, како што Техеран отсекогаш тврдел за развојот на нуклеарно оружје.