Казахстан (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Европската унија се обидува да ги подобри односите со некои земји за да ги привлече на своја страна поради влијанието што Русија и Кина го имаат врз нив, пишува весникот „Политико“. Loading… Во написот се наведува дека Брисел не го крие својот интерес за четири земји кои се во зонатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службеник на руската безбедност, кој избегал од земјата затоа што се противел на инвазијата на Украина, е осуден на шест и пол години затвор со максимална безбедност, објави во петокот порталот Тајга.инфо. Loading… Службеникот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) Михаил Жилин (36) побегнал во Казахстан минатата година кога РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца ученици се повредени денеска во основно училиште во Казахстан во напад со секира и нож, а напаѓачот – ученик од завршено одделение – е приведен, соопштија властите. Loading… Ученикот, на возраст од последната година од основното училиште, излегол од тоалетот со нож и секира, изјави службеник во Петропавловск, градПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По Турција и Сирија, силен земјотрес со јачина од 5,4 степени е регистриран и во Казахстан. Loading… Епицентарот на земјотресот се случил на 628 километри западно од Алмати. Казахстан е четврта земја во светот по Турција, Сирија и САД каде денеска е регистриран земјотрес.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Казахстан денеска го укина законот со кој им гарантираше имунитет на членовите на семејството на поранешниот претседател на земјата, Нурсултан Назарбаев и му го одзеде статусот на лидер на нацијата. Loading… Со укинувањето на законот, пратениците и дозволија на државата да го замрзне имотот на семејството Назарбаев доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија разговара за потенцијална „гасна унија“ со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите земји и да им го понуди на други клиенти, вклучително и Кина, објави денеска режимската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на изјавата на рускиот заменик премиер Александар Новак. Loading… ИдејатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев победи на претседателските избори одржани во неделата, освојувајќи 81,31 отсто од гласовите, потврди денеска претседателот на Централната изборна комисија, Нурлан Абдиров, кој ги објави конечните резултати од гласањето. Loading… – Касим Жомарт Токаев доби 6.456.392 гласа или 81,31 отсто – рече Абдиров, наведувајќи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Казахстан, Касим Јомарт Токаев победи на претседателските избори одржани денеска со 82,45 отсто од гласовите, покажува излезната анкета на институтот „Отворено општество“. Loading… Тој во говорот во неговиот изборен штаб им се заблагодари на гласачите и најави дека земјата „ќе премине во нов облик на политички систем“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку пет лица загинаа, а четворица се повредени во експлозија во рудник за јаглен во централен Казахстан, соопшти тамошното Министерство за вонредни состојби. Loading… Несреќата се случила во Шахтинск, во рудникот Ленин што му припаѓа на Арцелор Митал, пренесува РИА Новости. 106 лица се евакуирани од рудникот, а четворица повредениПрочитај повеќе