Казахстан (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган денеска треба да се сретне со неговиот колега, рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Средбата е планирана во Казахстан на маргините на регионалниот самит. Помошникот на Кремљ, Јуриј Ушаков, рече дека турскиот претседател би можел да предложи идеи за мир, навестувајќи дека „нѐ чека многу интереснаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во Астана, главниот град на Казахстан, каде во следните два дена ќе учествува на три мултилатерални самити, пренесува ТАС С. Loading… Конференцијата за интеракција и мерки за градење доверба во Азија (CICA), чии 27 земји членки сочинуваат околу 90 отсто од територијата на АзијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Loading… Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина. „Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владејачката партија Аманат во Казахстан денеска едногласно го номинираше претседателот на земјата Касим-Жомарт Токаев за нов мандат, на вонредни претседателски избори. Loading… Претходно претседателот на партијата Јерлан Кошанов ја предложи кандидатурата на казахстанскиот претседател за изборите на крајот на следниот месец, пренесува ТАСС. Одлуката за именување на Токаев била едногласна,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстанските власти денеска го отфрлија барањето на Русија за протерување на украинскиот амбасадор од Казахстан поради неговите изјави за убиства на Руси, обвинувајќи ја Москва за несоодветно обраќање меѓу еднакви стратешки партнери, пренесува Ројтерс. Loading… Односите меѓу Русија и Казахстан и некои од нејзините сојузници, поранешни членки на Советскиот Сојуз,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев денеска увери дека неговата земја ќе ги заштити Русите кои бегаат во Казахстан за да ја избегнат моменталната мобилизација во Русија. Loading… „Последниве денови ни доаѓаа многу луѓе од Русија. Повеќето се принудени да си заминат поради безизлезната ситуација“, рече Токаев. „Треба да се грижимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстан, еден од најблиските сојузници на Русија, нема да ја признае евентуалната руска анексија на источните региони на Украина по тамошниот референдум, соопшти Министерството за надворешни работи на оваа централноазиска земја. Loading… Гласањето беше одржано во четири украински региони претежно под контрола на руските сили, што го означи почетокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина и Казахстан во средата се договорија за натамошно продлабочување на соработката на различни полиња, како што се економијата, трговијата, производствените капацитети, поврзувањето и борбата против пандемијата Ковид-19. Loading… Договорот беше постигнат за време на разговорите меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот казахстански колега Касим-Џомарт Токаев по пристигнувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск во вторник пристигнува во тридневна посета на Казахстан, каде ќе учествува на меѓународна верска средба, но нема да се сретне со рускиот православен патријарх Кирил, кој останува во Москва. Loading… По слетувањето во главниот град на Казахстан, Нур-Султан, поглаварот на Католичката црква ќе се сретне со претседателот Касим-ЖомартПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев денеска соопшти дека има намера да одржи предвремени претседателски избори оваа есен. Loading… – Предлагам оваа есен да се одржат вонредни претседателски избори – рече Токаев во обраќањето до народот на заедничката средба на домовите на Парламентот. Тој предложи и предвремени избори во Долниот домПрочитај повеќе