Казахстан

Сподели со своите пријатели

Казахстан планира да испорача 1,2 милиони тони нафта во Германија преку нафтоводот Дружба следната година. Loading… Оваа информација ја соопшти заменик генералниот директор на КазтрансОил Амирџан Оспанов, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Комерсант. Нафтата ќе ја извезува казахстанскиот конзорциум Karachaganak Petroleum Operating, прецизира Оспанов. Токаев најави зголемување на испораките КазахстанскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстан до крајот на 2023 година ќе ја отвори најавената Амбасада во Скопје. Loading… Ова беше потврдено на разговорите што Министерот за надворешни работи, Бујар Осмни ги имаше со претседателот на Казахстан, Касум-Јомарт Токајев и министерот за надворешни работи, Мурат Нуртлеу, во Астана. Оваа одлука на казахстанската Влада покажува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи во рамки на неговата посета на Астана, денеска имаше средба со претседателот на Казахстан, Касим Јомарт Токајев. Loading… Османи и Токајев разговарале на повеќе теми како: соработката на властите во Казахстан со ОБСЕ и нејзината Проектна канцеларија во Астана, внатрешнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во неделата наутро телефонски разговараше со претседателот на Русија Владимир Путин, како и со првиот претседател на Казахстан Нурсултан Назарбаев, пренесе агенцијата Белта. Loading… За време на претходниот разговор, кој се одржа во саботата навечер, Лукашенко го информирал Путин за резултатите од преговорите со раководствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Казахстан и на Руската Федерација Касим-Жомарт Токаев и Владимир Путин телефонски разговарале, а Путин го информирал Токаев за актуелната ситуација во земјата, соопшти денеска прес-службата на казахстанскиот лидер. Loading… „Претседателот Касим-Жомарт Токаев телефонски разговараше со претседателот на Русија. Владимир Путин го информирал за ситуацијата во земјата“, се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите од Централна Азија како Узбекистан и Казахстан најверојатно ќе бидат првите мети на радикалниот нов предлог на ЕУ да се спречи Русија да ги заобиколува санкциите со увоз на високотехнолошки компоненти потребни за водење војна преку нејзините соседи, пишува Politico. Loading… Целта е да се обиде да ја уништиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија се обидува да ги подобри односите со некои земји за да ги привлече на своја страна поради влијанието што Русија и Кина го имаат врз нив, пишува весникот „Политико“. Loading… Во написот се наведува дека Брисел не го крие својот интерес за четири земји кои се во зонатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Службеник на руската безбедност, кој избегал од земјата затоа што се противел на инвазијата на Украина, е осуден на шест и пол години затвор со максимална безбедност, објави во петокот порталот Тајга.инфо. Loading… Службеникот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) Михаил Жилин (36) побегнал во Казахстан минатата година кога РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца ученици се повредени денеска во основно училиште во Казахстан во напад со секира и нож, а напаѓачот – ученик од завршено одделение – е приведен, соопштија властите. Loading… Ученикот, на возраст од последната година од основното училиште, излегол од тоалетот со нож и секира, изјави службеник во Петропавловск, градПрочитај повеќе