Путин: Да се формира поправеден светски поредок заснован на меѓународното право

Сподели со своите пријатели

Создавањето заедничка област на мир, стабилност и просперитет во Евроазија е неопходно за формирање на нов светски поредок, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за „Казахстанска газета“, пред неговата утрешна посета на Астана.

Loading...

Претседателот на Русија додаде дека Шангајската организација за соработка (ШСО) е една од структурите што ги исполнува тие услови и дека за разлика од „тесните блок структури“ што ги промовира Западот, е отворена за сите.

„Русија има посебни очекувања од ШСО, бидејќи таа структура има моќен комбиниран политички и економски потенцијал. Во евроазиската област, Комонвелтот на независни држави е составен елемент за одржување на мирот и стабилноста. Економската стабилност во регионот ја обезбедува Евроазиската економска унија (ЕАЕУ), а безбедноста и заштитата на суверенитетот од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (CSTO), што јасно се покажа со настаните од јануари 2022 година, кога таа организација даде значаен придонес за зачувување на внатрешната политичка стабилност во Казахстан“, истакна Путин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иранскиот претседател во четврток во Москва на средба со Путин

Како што истакна рускиот претседател, Русија и Казахстан ги обединува заедничкото минато, а соработката меѓу двете земји е насочена кон иднината, како и дека врските меѓу Москва и Астана активно се развиваат во трговски, енергетски и хуманитарни проекти, пренесува РТ Балкан.

„Русија е подготвена да му помогне на Казахстан да ги гасифицира северните и источните региони на земјата, како што сугерира патната карта потпишана на 18 јануари. Работиме на различни опции за отстранување на грешките во соодветната инфраструктура за транспорт на гас“, рече рускиот лидер.