Џасинда Ардерн

Сподели со своите пријатели

Новиот премиер на Нов Зеланд, лидерот на лабуристите Крис Хипкинс денеска положи заклетва по оставката на премиерката Џасинда Ардерн минатата недела. Loading… Лабуристичката партија избра поранешен министер за полиција и за борба против Ковид да ја води партијата и државата. Хипкинс (44) одржа прес-конференција по првиот состанок на неговиот кабинет.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн му го предаде раководството на лабуристите на Крис Хипкинс на состанок во Велингтон, откако тој доби мандат од партиските пратеници да биде идниот премиер на земјата, пишува Гардијан. Loading… Хипкинс во среда ќе положи заклетва како 41-виот премиер на Нов Зеланд, откако Ардерн минатата недела објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Крис Хипкинс треба да ја замени Џасинда Ардерн како премиер на Нов Зеланд, откако стана единствениот кандидат номиниран за раководството на Лабуристичката партија, објави партијата во саботата. Loading… Се очекува Хипкинс да биде потврден за нов лидер на состанокот на работната група во недела. Првпат избран во Парламентот како кандидатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оставката на новозеландската премиерка Џасинда Ардерн во четвртокот изненади многумина во таа земја и пошироко. Loading… Сега, пишува Гардијан, започна трката меѓу Лабуристичката партија на Нов Зеланд за нејзин наследник, кој ќе има задача да ја води земјата – и партијата – на изборите во октомври. Кој ќе ја водиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн најави хуманитарна помош за Украина за поддршка на претстојната зима во износ од три милиони новозеландски долари (околу 1,94 милиони американски долари). Loading… Ардерн говореше откако украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати пред парламентот на Нов Зеланд, вториот странски лидер кој некогаш им сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд ќе им дозволи на странските медицински сестри и техничари веднаш да поднесат барање за дозвола за престој, соопштија денеска властите на земјата, која се соочува со недостиг од здравствени работници. Loading… Премиерката Џасинда Ардерн рече дека во четврток ќе започне примената на таа процедура за оние кои гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении. Loading… Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзината влада нема да бара промена на статусот на Нов Зеланд од кралство во република по смртта на кралицата. Loading… Ардерн рече дека верува дека Нов Зеланд ќе стане република во иднина и дека тоа ќе се случи во нејзиниот живот, но дека сегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетителите на Нов Зеланд повеќе нема да треба да се вакцинираат против коронавирусот, објави премиерката Џасинда Ардерн. Loading… Ќе се укине и обврската за носење маска, освен во здравствени установи и установи за згрижување стари лица. „Време е да ја свртиме страницата во нашето управување со Ковид-19 и да живеемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, призна дека телото на новозеландскиот војник кој загинал бранејќи ја Украина можеби никогаш нема да биде вратено дома. Loading… Војникот Доминик Абелен (28) бил на неплатено отсуство кога отпатувал во Украина за да се приклучи на одбраната на земјата. За тоа не известил никого,Прочитај повеќе