Кој е поканет, а кој не на погребот на кралицата Елизабета?

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении.

Loading...

Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еден или двајца гости биле поканети на првиот британски државен погреб во последните шест децении.

Многу кралски семејства од Европа и пошироко го потврдија своето присуство на погребот на еден од најдолговечните монарси во светот.

Јапонскиот император Нарухито и царицата Масако ќе пристигнат, со што ќе го направат своето прво патување во странство по преземањето на тронот во 2019 година.

Тоа означува и отстапување од јапонската традиција во која царот ретко присуствува на погреби.

Европските кралски семејства се тесно поврзани, па нема да биде изненадување во заедницата да се видат неколку монарси од континентот, пишува денеска АФП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден му рекол на Нетанјаху дека треба да се најде компромис во однос на реформите

Холандскиот крал Вилем-Александар, кралицата Максима и престолонаследничката принцезата Беатрикс, белгискиот крал Филип, норвешкиот крал Харалд V и монашкиот принц Алберт II.

Доаѓа и данската кралица Маргрета, која по смртта на нејзината трета братучетка кралицата Елизабета, откажа серија настани за одбележување на нејзината 50-годишнина.

Loading...

Таму ќе биде и шпанскиот крал Фелипе Шести, како и неговиот татко, поранешниот крал Хуан Карлос I, кој срамно абдицираше во 2014 година и сега живее во самонаметнат егзил во Обединетите Арапски Емирати.

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден и неговата сопруга Џил Бајден ја предводат листата на дипломатски гости, откако Белата куќа потврди дека ќе присуствуваат на погребот.

На погребот ќе присуствува и францускиот претседател Емануел Макрон за да ја покаже „нераскинливата“ врска со Велика Британија и да и оддаде почит на „вечната кралица“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден му рекол на Нетанјаху дека треба да се најде компромис во однос на реформите

Доаѓаат и претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и Бразилецот Жаир Болсонаро.

Иако Британија ја напушти Европската унија, на погребот на кралицата ќе присуствуваат претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Меѓу другите шефови на држави на погребот ќе бидат и претседателите на Италија Серџо Матарела, Германија Франк-Валтер Штајнмаер, Израел Исак Херцог и Кореја Јун Сук-Јол.

Во симболичен потег во чест на кралицата, чија државна посета во 2011 година помогна да се надминат децениските тензии, ќе присуствува и ирскиот премиер Мајкл Мартин.

Бројни лидери ќе дојдат од земји кои сè уште ја сметаа Елизабета Втора за свој монарх и од членовите на 56-члената Комонвелт.

Loading...

Најавено е присуство и на канадскиот премиер Џастин Трудо, австралискиот премиер Ентони Албанес и премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн, чии нации имаат британски суверен за шеф на државата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден му рекол на Нетанјаху дека треба да се најде компромис во однос на реформите

Од Комонвелтот на претежно поранешни британски колонии, ќе дојдат лидери меѓу кои и јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса, премиерот на Бангладеш Шеик Хасина, претседателот на Шри Ланка Ранил Викремесинге и премиерот на Фиџи Френк Баинимарама.

Русија и Белорусија се меѓу малата група земји што ќе бидат исклучени од погребот на кралицата по инвазијата на Москва на Украина, изјави извор од британската влада.

Рускиот претседател Владимир Путин, кому му е забрането да патува во Обединетото Кралство поради санкциите, веќе изјави дека нема да присуствува.

Мјанмар со воена управа, поранешна британска колонија, и Северна Кореја исто така не беа поканети, изјави британски извор кој сакаше да остане анонимен.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.